Yağlı ciltler için aspirin ve bal maskesi

Yağlı ciltler için aspirin ve bal maskesi
20 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 108 kez okundu.

Birçoğumuz cilt sorunlarımızla sık sık mücadele vermekteyiz. Bu mücadelenizde en büyük destekçilerinizden biri aspirin olabilir. Aspirin yaygın kullanımlarının dışında özellikle yağlı, lekeli ve sivilceli ciltlerde son derece etkili.

Peki aspirin nasıl işe yarıyor?

Aspirin içerisinde akne oluşumu önleyen  salisilik asit ve antienflamatuvar özelliğini barındırmaktadır. Bunlar sayesinde cildinizde akne, kızarıklık ve bunlara bağlı ağrılar önlenmiş olacaktır. Aynı zamanda siyah nokta oluşumunda da çok etkili olan aspirin gözeneklerinizi temizler. Cilt lekelerinizde de gözle görülür bir azalma yaratacaktır. Cildinizi kurutucu özelliği olduğu içinde cildinizin yağ oranını dengeleyecektir.

Aspirin maskesi nasıl hazırlanır?Aspirin_maskesi_ (1)

  • 2-4 adet aspirin
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı su

Maskeyi hazırlamak için önce küçük bir kapta aspirinleri biraz su yardımıyla eritiniz ve 1 çay kaşığı balı ilave ediniz. İyice karıştırarak kremsi bir kıvama gelmesini sağlayınız. Temiz yüzünüze ve boyun bölgenize uygulayabilirsiniz. Göz ve ağız çevresini gibi hassas bölgelerinize gelmemesine dikkat etmenizde fayda vardır. Maskeyi 15-20 dakika cildinizde bekletiniz. Biraz kaşıntı normal bir tepkidir. Yüzünüzü yıkarken ovalayarak çıkarmanız peeling etkisi yaratacaktır. Bu da ölü hücrelerinizi temizleyecektir. Ancak bu durumda dikkat etmeniz gereken nokta iltihaplı sivilcelerinizdir. Maskeyi çıkarırken sivilcelerinizin üzerini ovarak temizlemek yerine ılık suyla yumuşak hareketlerle temizlemeyi tercih etmeniz gerekmektedir.

Aspirin_maskesi_ (2)Maskeyi uyguladıktan sonra cildinize uygun tonik uygulamayı ve devamında nemlendiricinizi kullanmayı ihmal etmeyiniz. Maskeyi kullanma sıklığı cildinizin yağ oranına, verdiği tepkiye göre değişebilmektedir. Yağlı ciltler haftada bir hatta iki kere kullanabilirler. Kuru ciltler ise iki haftada bir uygulamalı ayrıca bekleme süresini 10 dakika olarak ayarlamalıdırlar. Çok kuru ve hassas ciltler bu maskeyi ciltlerine uygulamamalıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git