Wes Anderson Sinemasına Göz Atalım

Wes Anderson Sinemasına Göz Atalım
26 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 78 kez okundu.

Wes Anderson Sinemasına Göz Atalım

wes1

Amerikan sinemasının en farklı isimlerinin başında gelen Wes Anderson sineması; uç karakterleri, renk paletleri ve sinematografiye uygun farklı kamera kullanımı ile dikkatleri her filminde üstüne çekmeyi başarıyor.

 

 Bottle Rocket / 1996

 

1994 yılında Owen Wilson ile kısa metrajını çektiği filmin uzun metrajı olan bu film; Wes Anderson sinemasının temel konularından biri olan aile ve dostluk kavramlarına değiniyor.

Karakterlerin özgünlüğü Wes Anderson sinemasına dair umut vaat ediyor.

Rushmore / 1998

 

Wes Anderson sinemasının ilk başyapıtı sayılabilecek olan bu film; Jason Schwartzman’ın oynadığı karakterin çevresi ile etkileşimi anlatırken olağanüstü bir karakter portresi sunuyor.

 

The Royal Tenenbaums /2001

wes2

Wes Anderson sinemasının başyapıtı olarak kabul edilen bu film; incelikle örülmüş senaryosu ile, karakterle uygun oyuncu seçimleri ile, mükemmel sinematografi kullanımının yanında incelikle seçilmiş müzikleri ile zamana meydan okumayı sürdüreceğe benziyor.

 

The Life Aquatic with Steve Zissou / 2004

 

Bill Murray’i Wes Anderson sinemasının ana karakterlerinden kılan bu film, bir gemi dolusu çalışanın birbirleriyle olan ilişki ağını “kırmızı” renk tonları ile izleyicinin beğenisine sunuyor.

 

The Darjeeling Limited / 2007

 

Hotel Chevalier/2007 kısa filminin karakterinin de dahil olduğu, üç kardeşin Hindistan yolculukları esnasında küskünlüklerine değiniyor. Jason Schwartzman, Adrien Brody ve Owen Wilson’ın oyunculukları izleyiciyi kendisine çekerken, Hindistan coğrafyası ile uyumlu renk seçimleri Wes Anderson’ı bir renk ustası haline getiriyor.

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git