Tırnak Bakımı İçin Öneriler

Tırnak Bakımı İçin Öneriler
20 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 95 kez okundu.

Tırnak bakımı sadece estetik ve güzel görünümün şartı değil, aynı zamanda tırnak sağlığı ve gelişimi için de gereklidir. Dış etkenlere açık olduğundan; mantar oluşumu, renginin olması gerekenden farklı tonlara dönmesi gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

Female hand  with  stick for  cleaning cuticle

Ölü hücrelerimizden oluşan el ve ayak tırnaklarımız sert görünse de belli bir esnekliğe sahiptir. Bu esneklik sayesinde kolaylıkla kırılıp dökülmezler. Eğer çok sert ve kuru bir tırnak yapısına sahipseniz, bunun için hazır olarak sunulan tırnak bakım kremlerinden faydalanabilir ya da basit anlamda bir tırnak bakım kürünü evinizde hazırlayarak da uygulayabilirsiniz. Bunun için 1 bardak ılık suya yarım limon sıkıp içine bir ölçü badem yağı ve tuz atıp karıştırmanız yeterli olacaktır. Bu karışımı el ve ayak tırnaklarınıza haftada iki defa sürmeniz istenen dokuda tırnaklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Uzun tırnaklar özellikle ellerde tercih edilebilir. Ancak sürekli oje ve cila kullanımı, tırnak dokusunun yenilenmesini engelleyeceğinden, bu tip işlemlere zaman zaman ara vermek ve tırnakları keserek kendilerini yenilemesine zaman tanımak oldukça faydalı olacaktır. Sararan tırnaklar için zaman zaman limonla ovuşturmak tekrar doğal renklerine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Tirnak-Bakimi-yontemi

Tırnak bakımı için son olarak hatırlatılması gereken şey; mantarların tırnaklarımızı çok sevdiğidir. Bundan korunmanın en etkin yolu, el ve ayak tırnaklarının yıkanma sonrasında iyice kurutulmasıdır. Nemli bırakılan tırnaklar mantar oluşumu için en uygun ortamı oluştururlar. Aynı zamanda özellikle ev işlerinde eldiven kullanılması, tırnaklarınız için olabilecek pek çok riski en aza indirecektir. Tırnaklarınız için kullanacağınız cilalarının da tırnaklar için gerekli besleyici ve koruyucu maddeler içerip içermediğini kontrol etmeniz, alerjiye sebebiyet vermeyecek bakım ürünleri kullanma konusunda hassas davranmanız gerekmektedir. Bu sayede, daima bakımlı ve güzel görünen tırnaklara sahip olabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git