Sosyal Medyayı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal Medyayı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
26 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 68 kez okundu.

Sosyal Medyayı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

sosyal2

Hayatımızda, gündemi takip ettiğimiz, duygu ve düşüncelerimizi yansıttığımız en önemli mecra haline gelen sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmakta. Bu unsurların başında güvenlik sorunu ve bağımlılık sorunu yer almakta.

 

Sosyal medya kullanımı sayesinde çizilmiş yapay sınırları aşıyoruz, ancak bu sınırları aşma sürecinde kendimizi tanımladığımız kimlik bilgilerimiz güvenliğimiz açısından da tehdit oluşturmaktadır.

Bu güvenlik sorununu aşmak için uygulayabileceğimiz yöntemler; kimlik bilgilerimizi açıklamamak ya da yalnızca yakından tanıdığımız insanlarla paylaşmak olacaktır.

Ayrıca yazdıklarımız, paylaştıklarımız ya da bulunduğumuz konum paylaşımları da güvenliğimiz açısından tehdit oluşturabilmektedir. Bu sebeple bu tür paylaşımları da yalnızca yakın çevremiz ile sınırlandırmak güvenliğimiz açısından olumlu bir etki oluşturacaktır.

Özellikle banka kartlarında önemli bir soru olan “anne kızlık soyadı” sorusu, dolandırıcılık vakalarında en çok yararlanılan bilgilerden. Bu sebeple anne kızlık soyadınızı gizlemek için arkadaşlarınızı gizlemek hayati bir önem arz etmektedir.

Güvenlik sorunlarını aşarken bunlara dikkat edebilirsiniz, ancak bu ağların yoğun kullanımı sosyal medya bağımlılığı denen bir psikolojik rahatsızlığa da neden olabilmekte.

sosyal2

Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Sıyrılabilirsiniz

 

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için öncelikle internet başında geçirdiğiniz zamanı kısıtlamanız önerilir. Bununla birlikte internet kullanımınızı tek bir alana indirgemek yerine farklı mecralarında kullanımı sayesinde genel bir bağımlılığın önüne geçebilirsiniz.

Ancak bu süreçte izlemeniz gereken en etkili yol, bilgisayar ve telefonunuza alternatif alanlar sunmak olacaktır. Yürüyüş ve kitap okuma bunlar arasında en etkili olanlarıdır.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git