Size iyi hissettirecek kitaplar

Size iyi hissettirecek kitaplar
18 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 167 kez okundu.

Ankara, Mon Amour! – Şükran Yiğit
Şükran Yiğit ülke edebiyatının en güzel öykü anlatıcılarından biri. Kalemi okşayarak akan bir yazar. Ankara’nın en güzel yılları, 60’larda başlayan bir öykü ve bu öykünin üç değişik karakter üzerindeki yansımalarının anlatıldığı bir Roman Ankara, Mon Amour! Kendi kelimeleriyle anlatmak gerek görülürse “cepli basma elbiselerin, troleybüs hızında giden bir hayatın, bir hatırası olmanın, ‘bir çay koyalım’ın, ayrılanların hüznü alınan Ankara Garı’nın, yani çocukluğun, arkadaşlığın, aşkın öyküsü…”

Bir Ada Hikayesi – Yaşar Kemal
Yaşar Kemal’in belki en acı veren, yakan, tırmalayan ama bir o kadar da hayat dolu dört ciltlik serisi Bir Ada Hikayesi. Ve belki de dünya edebiyatında yazılmış en muhabere karşıtı Roman. Ege Denizi’nde İda Dağı’nı karşısına almış Karınca Ada’sı Rumların yaşadığı, bereketli, huzurlu, sulh içindeki bir adadır. Mübadeleyle eş güdümlü bütün Rumlar evlerini terk etmeye zorlanınca bu her beraberinden bereket ve hayat fışkıran ada, kolsuz, kanatsız, insansız kalır. Balkan Savaşları’nı, Birinci Dünya Savaşı’nı, Çanakkale’yi, Sarıkamış’ı hayatış olan coğrafyanın insanları, insanoğlunun görüp görebileceği en korkunç acıları yaşadıktan sonra dört bir yandan Karınca Adası’na toplanırlar. Sürülmüş, kıyılmış, katledilmiş değişik kültürlerden onca insanın yeni bir yurda gereksinimi vardır. Mavisiyle, yeşiliyle, toprağıyla, deniziyle her beraberinden bereket fışkıran ada, ölümden beteri hayatış bütün bu insanların yaralarına dokunur, her birine deva olur. İnsanın insana edebileceği en büyük kötülükleri anlatmanın beraberinde gene insanla, sevgiyle, samimiyetle, aşkla ama en çok doğanın dokunuşuyla iyileşebilmenin destanı Bir Ada Hikayesi.

Karahindiba Şarabı – Ray Bradbury
Bir çocukluk şarkısı Karahindiba Şarabı. Ray Bradbury gibi daha çok karanlık dünyaları anlatmasına alışkın olduğumuz bir yazardan, kendi anılarından da yola çıkarak mükemmel bir çocukluk hikayesi… Çok tanıdık, sahici… Basit olan şeylerin niçin daha kuvvetli olduğunu anlamamızı sağlayacak denli şifalı bir Roman. Bir yaz tatili süresince Douglas’ın kardeşi Tom’la, arkadaşlarıyla, büyükbabası ve büyükannesiyle ve bütün başka komşularla eş güdümlü başlarından geride bıraktığımız hikayeler, bittiğinde insanda Romanı okşama hissi yaratıyor.

Aganta Burina Burinata – Halikarnas Balıkçısı
Halikarnas Balıkçısı’nın ilk Romanıdır Aganta Burina Burinata. İlk ve en güzel sıfatını hak edebilecek bir Roman. Balıkçı’nın Romanlarında bir, insanlar vardır, bir de deniz insanları. Denizi de, denize meftun insanları da, o mavi dünyayı ve ordan artan hayat enerjisini de çok etkili bir dille anlatır Balıkçı. İnsanı, doğayı, dünyayı sevmek ve edebiyatın ne kadar etkili bir güç olduğunu bir kere daha okumak amacıyla Halikarnas Balıkçısı okumalı; Aganta Burina Burinata da ilk sırada yer almalı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git