Sağlıklı Yaşam İçin Yedikleriniz Önemli

Sağlıklı Yaşam İçin Yedikleriniz Önemli
6 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 99 kez okundu.

Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam genç yaşlı her yaştan insanın hayalidir. Hiç kuşkusuzdur ki sağlıklı bir yaşamın anahtarı dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığından geçer. Yeme alışkanlığı, çocuk yaştan aile tarafından kazanılıp büyüme evresinde bireylerin seçme olanaklarına bağlıdır. Peki, sağlıklı yaşamın kapılarını aralayan yeme alışkanlığınızda nelere dikkat etmelisiniz?

Saglikli-yasama-yontemleri

Sağlık ya da kilo vermek için zaman zaman yapılan diyetler düzenli yeme alışkanlığını sağlasa da bu çaba çoğu zaman boşa çıkmaktadır. Bu girişim de bireyde oluşan yeme alışkanlığını sıkça değiştirmektedir. Hâlbuki sağlıklı yaşam için birçok yol mevcut. Öncelik tüm diyetisyen ve doktorların önerdiği gibi dengeli beslenmedir. Yağlı, baharatlı ve asitli yiyecek ve içeceklerdense sebze ve meyve ağırlıklı ve lifli besinlerin tercih edilmesi, vücutta yer alan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak sağlıklı ve kaliteli yaşamın kapılarını aralıyor.

Öğünlerinizin sayısını arttırarak, besinlerinizi azar azar ve sık sık tüketmeniz hem bağışıklık hem de sindirim sisteminizi güçlendirecektir. Hiç kuşkusuzdur ki tüm uzmanların önerisi bol sıvı ve su tüketimidir. Günde minimum 4,5 litre su tüketimini öneren doktorlar, özellikle sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen bayanların bu yolda ilerlemesini tavsiye ediyor. Özellikle kahve ve çay gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulması, kalp sağlığı açısından oldukça kritik bir yer ediniyor. Günde belli dozu aşmamak kaydı ile kahve, nescafe ve çay tüketimini hoş gören uzmanlar, bu tarz içecekler yerine ayran, portakal suyu gibi doğal ve besleyici içeceklerin tercih edilmesini öneriyor.

Saglikli-yasama-ipuculari

Sağlıklı yaşama adım atmak için dengeli beslenme alışkanlığı edinerek, spor ile besin dengesinin birlikte yürütülmesinin önemi göz ardı edilmemelidir. Her besinin lezzetini az da olsa tatmak, damak tadınızın doyumuna vararak sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git