Ruhun Gıdası; Müzik

Ruhun Gıdası; Müzik
15 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 116 kez okundu.

Müzik artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Hemen hemen herkes birçok kez duymuş ve kullanmıştır ‘Müzik ruhun gıdasıdır.’ sözünü. O an ki ruh halimiz nasıl olursa olsun, onu kelimelere ya da ritme yansıtacak şarkılar buluruz mutlaka. Bir de onca şarkı arasında ‘en’lerimiz vardır. Onları duyduğumuz an enerjimiz yükselir. Bilimsel olarak da bu tespitiniz doğrudur. Sevdiğimiz müzikler beynimizde pozitif enerjiyi ve hisleri açığa çıkarmaktadır. Ayrıca kalpte bulunan kan damarlarını da açarını genişletiyor. Bu nedenle kendimizi daha mutlu, daha enerjik, daha iyi hissetmekteyiz. Müzik zaman zaman stresimizi alır, zaman zaman yorgunluğumuzu dindirir, zaman zaman da tam da içimizden geçen şeyleri söyler ve bizi rahatlatır.

müziğinyararları

Bilimsel birçok bulgular ile müziğin kalbe iyi geldiği ortaya konulmuştur. Bu sayede müzik, hastalıkların tedavisinde de yerini almıştır. Özellikle klasik müzik bu konuda tam anlamıyla ‘mucize’ler yaratmıştır. Klasik müziğin ameliyattan çıkan hastalar üzerindeki etkisinin araştırıldığı bir araştırmada, klasik müzik dinletilen hastaların klasik müzik dinletilmeyen hastalara göre daha çabuk iyileştikleri, kendilerini daha iyi hissettikleri gözlemlenmiştir. Özel eğitim öğrencileri üzerinde ‘Müzikle Terapi’ adı altında da müzik eşliğinde özel eğitimli çocuklara eğitimler verilebilmektedir. Ciddi dikkat sorunlarına sahip bu çocuklarda çok etkili olmaktadır.

müzikleterapi

Müziğin çocuklar üzerinde de etkisi son derece önemlidir. Özellikle erken yaşta müzikle tanışan çocuklarda sosyal beceriler, hafıza ve konsantrasyon gibi alanlarda ciddi gelişmeler gözlenmektedir. Bunlar eğitim hayatına da yansır elbette ki. Okuma yazma öğrenimi daha kolay hale gelir. Ritimle öğrenmeden dolayı kelime haznesi o farkında olmadan genişler. Bu konuşmasında da belirgin bir fark yaratır. Çocuk kendini yaşıtlarına göre daha erken bir yaşta düzgünce ifade etmeye başlar. Ayrıca bu çocuklar akranlarına göre daha özgüvenlidirler.

müziğinektileri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git