Platin Nedir, Platin’in Özellikleri Nelerdir

Platin Nedir, Platin’in Özellikleri Nelerdir
14 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 109 kez okundu.

Platin Nedir, Platin’in Özellikleri Nelerdir

Platin Nedir, Platinin Özellikleri Nelerdir; Doğada birçok element türü bulunmaktadır, elementler periyodik cetvel tablosunda gösterilir, her elemendin kendisine özgü bir atom numarası bulunmaktadır. Her elementin dünyada bir kullanım alanı bulunmaktadır, elementler kimyasal madde yapımında ya da günlük yaşamımızda da kullanılırlar. Elemenler arasından birkaçı maden olarak da bilinir madenler fosilleşerek oluşmuşlardır. Toprağın altında bir fosilin yıllarca kalması ve yüksek basınca maruz kalarak oluşması ile element ya da fosil yakıt oluşur.

Cash It In Paid $493.77 ( Platinum Scrap 13.5g )

Elementler birçok alanda kullanılır, sanayii, üretim, teknolojik araçların yapımı, otomobillerde, silah yapımında, nükleer silah yapımında, yakıt yapımında da kullanılabilir. Platin ise altın ve elmas elementleriyle benzer özellikler göstermektedir. Platin elementinin ilk bulunduğu yer Güney Amerika’dır. Platin elementinin sembolü Pt olarak periyodik cetvelde ifade edilir. platin elementinin yapısı incelendiğinde bu elementin ilk olarak soy metal olduğu anlaşılmıştır yani platin doğada tek başına bulunmaz rutenyum, palatyum, altın rodyum gibi elementlerle birlikte bulunabilir. Platin elementi dünya üzerinde birçok yerden çıkarttırılabilir, geniş bir bölgeye yayılmıştır, platin kumlarda da bulunabilir. Platin elementinin diğer maddelerden ayrılması için seri yıkama işlemi uygulanır, süzme, çökeltme, yıkama işlemleri ile platin elementi yanında bulunan diğer demir ya da bakır gibi elementlerle ayrıştırılır.

Platin elementi dünyada birçok kullanım alanına sahiptir. Platin elementi daha çok mücevher yapımında kullanılır, platin elemendi ısıya oldukça dayanaklı bir elementtir. Fiziksel olarak gümüş rengi ya da beyazımsı bir renge sahip olabilir.  korozyona ve yüksek ısıya dayanabilir, sanayi alanında oldukça çok kullanılır, otomotiv alanında bolca tercih edilmektedir. Doğada katı halde bulunur, aşınmaya ve kararmaya karşı çok dirençlidir, ağır bir kütlesi vardır ama eriyebilir dövülebilir platin elementine şekil verilebilir. Katalitik özelliği çok fazladır, çok kıymetli bir elementtir bu yüzden altının 2-3 katı oranında değeri vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git