Mide Endoskopisi Nedir? Nasıl Yapılır ? Yan Etkileri Nelerdir?

Mide Endoskopisi Nedir? Nasıl Yapılır ? Yan Etkileri Nelerdir?
14 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 149 kez okundu.

Endoskopi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde mide endoskopisi diğer bir adıyla gastroskopi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Bu işlemi yaptırmadan önce mide yanması,mide üşütmesi, reflü gibi şikayetleriniz varsa ilgili şikayetinizin üstüne tıklayarak bilgi sahibi olabilir sonrasında endoskopi işlemi yaptırmaya karar verebilirsiniz.Bir çok kişinin korkulu rüyası olan endoskopi işlemi ağızdan bir ışık kaynaklı kamera bağlı hortumun mideye indirilmesi ve midenin incelenmesi işlemidir. Bu işlem sırasında hasta ağzında hortum olduğu için nefes alamaz. Birkaç saniye nefessiz kalması gerekir. Bu nedenle çok zor bir uygulamadır.

endoskopi-2y4zrwjpx4szrfgopam800

Mide Endoskopisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Çiğneme sorunları ya da yutma sorunu olanlar, çeşitli hazımsızlık sorunları olanlar sürekli mide yanması  şikayeti olanlar, midesi sürekli ağrıyanlar, ülserli hastalar, reflü hastaları, mide endoskopisi yaptırırlar. Midenin endoskopi işlemi öncesinde aç olması gerekir. Son derece az riske sahip olan bu işlemde, mide cerrahi bir operasyona maruz kalmadığı için muayeneden sonra alınan veriler kesin veriler olduğu için teşhis kolayca konabilmektedir.

Mide Endoskopisi Yan Etkileri

En güvenli endoskopi yöntemlerinden biri mide endoskopisidir. Yaşlı insanlarda dahi kolayca uygulanabilmektedir. Hasta açısından sıkıntısı ise nefes alma sorunu ve öğürme gibi istenmeyen durumlar olabilir. Bu durumu hafifletmek için anestezi de yapılabilir.

mide-yanması

Mide Endoskopisi Riskleri Nelerdir?

Mide ve on iki parmak bağırsağı hastalıklarını ortaya çıkarmak için en güvenilir yol olan Endoskopi yöntemi dünyada gelişmiş ülkelerde 40 yıldır uygulanmaktadır. Çok az olmak üzere bağırsak delinmesi gibi risk barındırır. Bu ihtimal binde 2 civarındadır.

Mide Endoskopisi Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Buna karar verecek olan doktorunuzdur. Mide dayanılmaz ağrılarla yaşam kalitenizi düşürdüğünde mide endoskopisi uygulama zamanı gelmiş demektir. Uzun süren rahatsızlık verici kabız vakaları, yabancı bir cisim yutulması durumunda yabancı maddenin çıkarılması, hastanın kanamalı olarak dışkılaması mide endoskopisi gerektirebilir.

endoskopi-nedir-endoskopi-nasil-yapilir-1460146638-19880534601

Endoskopi Yapılması Gereken Durumlar Nelerdir?

Hemen hemen her yaş grubunda mide yanması veya mide ekşimesi olabilir. Yenilen bir yemeğin dokunması, gün boyu sürekli asitli içeceklerin tüketilmesi, sigara tüketimi nedeni ile mide asidinin gereğinden fazla salgılanması sonucu mide ekşimesi olabilir. Mide yanması ve mide ekşimesi eğer sürekli olarak devam ediyorsa, kusma kanlı kusma kanlı dışkı, ağıza yemek borusundan yemek gelmesi mide kapağının yırtılması mide endoskopisi gerektirir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git