Korkan çocukların ebeveynlerine ipuçları

Korkan çocukların ebeveynlerine ipuçları
16 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 118 kez okundu.

Korkan bir çocukla nasıl başa çıkılır ? Siz bu doğru yolları öğrenin.

Bu telaşlı dünyada bir çocuk yetiştirmek hiç de basit değildir. Ve ne kadar iyi bir anne-baba olmaya çalışırsanız çalışın, yorgun düştüğünüz vakitler olacaktır. Çocukların denk geldiği tür tür zorluklar, onların düşük kişilik saygısı nöbetleri, kaygı ve hem de yoğun anksiyete yaşamasına sebep olabilir.

Bazen bir erişkin amacıyla önemsiz ve ufak görünen bir hal bile çocuktaki endişeleri tetikleyebilir ve bu onun fiziksel ve zihinsel tavrını değiştirmesine sebep olabilir.

Her şeyin yolunda olduğunu söylemektense güvende hissetmelerini sağlayın
Birisine her şeyin yolunda olduğunu söylemek, onun hale dair kendisini daha da kötü hissetmesine sebep olabilir ve büyük ihtimalle bu sakinleştirme hedefli gönülsüz girişimler biraz da irrite edicidir. Halbuki hiçbir sözcüğe gereksiniminiz yok, eyleme geçin. Eğer çocuğunuzun sorununun kaynağını biliyorsanız, çözüm amacıyla ismim atmaya başlayın. Örneğin; siber zorbalıkla alakalı bir sorun yaşıyorsa, ona sosyal medyada emniyet ve saklılık ayarlarını nasıl geliştireceğini gösterin.

Nefes egzersizleri
Anksiyete atakları esnasında, zihin endişelere odaklandıkça telaş ivme kazanır ve kalp atışları hızlanır. Aşırı heyecanlanma neticesi bütün beden alarma geçecek ve rahatsız edici fiziksel neticeler yaşanacaktır. Bunu önlemenin en kolay ve etkili yollarından birisi soluk egzersizleri yapmaktır. Bilmiyorsanız derhal öğrenmeli ve çocuğunuza da öğretmelisiniz. Sadece 5 dakika süresince alınan yavaş ve derin solukler bile, beynin mantık bölümünün çalışması amacıyla lüzumlu zihinsel yatışmayı sağlayabilir.

Çocuğunuzla iletişim kurun ve kaygılarının niçin kaynaklandığını anlayın
Bir insanın diğerinden niçin rahatsız olduğunu ya da basitçe çözülebilecek bir sorunu niçin bu kadar büyüttüğünü kavramak her vakit basit olmayabilir, bilhassa de arada büyük bir yaş farkı varsa. Yapılması gereken onun kaygılarını küçümsemek değil, hale onun gözünden bakabilmek ve empati kurmak olmalıdır. Arada sırada korkmanın ve kaygılanmanın son derece natural olduğunu öğrenmelerini sağlayın ve bununla nasıl savaşabileceklerini…

Hayal güçlerinden faydalanın ve kaygılarından uzaklaşmasına yardımcı olun
Çocuklarınıza nasıl hissettiklerini paylaşmayı ve soluk egzersizlerini öğretmek iyi bir başlangıçtır, ama kendini yineleyen kaygı döngüsünden çıkmaları amacıyla zihinlerini dağıtmayı bilmek de gerektiğince önemlidir. Belirli bir sorun üstünde odaklandıkları sürece, rasyonel düşünemeyeceklerdir. Onlara enteresan ve rahatlatıcı bir konuma doğru zihinsel yolculuklarında eşlik edin. Kendilerini hangi şartlar altında daha rahat ve sakin hissettiklerini öğrenin ve bu koşullara ulaşmalarını sağlayın. Hayal gücünün görkeminden faydalanmaktan çekinmeyin.

Kaygı ve korkuların doğasını bilimsel bir bakış açısı ile anlamalarını sağlayın
Çocuklar mantıklı açıklamalara sandığınızdan çok daha anlayışlı yaklaşır ve üstelik neyin nasıl çalıştığını öğrenmeyi her vakit severler. Tabii ki ona sıhhatli bulgular vermek amacıyla ilk olarak kendinizi durumun psikolojik ve biyokimyasal ayrıntıları ile donatmanız gerekmektedir. Yaşadıklarının natural ve normal olduğunu bilmeleri amacıyla bilimsel açıklamalardan faydalanmak, çözüm sürecini de hızlandıracaktır.

Yardıma gereksinimi olduğunda sizin orada olacağınızı bilmesini sağlayın
Kaygı, çocuğunuzu sakinleştirdikten ve onunla konuştuktan sonra kolayca, kendi kendine ortadan kaybolmaz. Gerilimli haller geri dönüşünü tetikleyecektir. Bu yüzden bir itimat atmosferi oluşturmanız çok önemli. Çocuğunuz kaygılarını sizinle her vakit paylaşabileceğini ve onlar amacıyla elinizden geleni gerçekleştirme amacıyla orada olduğunuzu bilmelidir. Bu itimat, onlara sorunları ile yüzleşmeleri amacıyla güç verir.

Mantığını kullanmasını öğretin
Her vakit yaslanacağı biri olduğunu bilmesi kendisini güvende hissetmesine yardımcı olsa da çocuğunuz hislerini kendi kendisine denetim etme becerisini de kazanmalıdır. Çocuğunuz bir kez detaylı yollarla sakinleştikten sonra, daha mantıklı bir yaklaşım ile yine vakası inceleyebilmelidir ve bu da negatif iç sesi bastıracak akıllı cevaplar üretmesinden geçer. Ona mantığını kullanmayı öğretin.

Kademeli olarak konfor bölgesinden çıkmasını sağlayın
Eğer çocuğunuz panik atak geçirdikçe, endişeleri ile savaşmaya çalışıyorsanız, bu geçici bir çözüm olacaktır. Anksiyete ile yaşam sürdürmek dehşet ve üzüntü vericidir ve olaylar, anılar ya da sözcüklerle tekrardan ve tekrardan tetiklenebilir. Spesifik olarak sebepleri bulmalı ve bunların üstüne gitmelisiniz. Çocuğunuz yavaş yavaş korkuları ile yüzleşmeye ve rahatsız bulunduğu hallerle ne yapması gerektiğini öğrenmeye başladığında, bu korkular yok olmaya başlayacaktır. Onun konfor alanından çıkmasına ve kaygılı hissetmesini önleyecek mekanizmaları, zihinsel araçları ve yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git