Kontrolsüz Alışverişten Kurtulma

Kontrolsüz Alışverişten Kurtulma
14 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 183 kez okundu.

Her 10 kadından birinde görülen alışveriş hastalığından kurtulmak için etkili çözümler

Alışveriş bağımlılığı, olumsuz olaylara ya da hislere karşı reaksiyon olarak verdiği kronik, yinelenen satın alma ile kendini gösteren, karşı konulmaz bir alış veriş dürtüsüdür. Tüketimin karanlık yüzü olarak tarifleyebileceğimiz alışveriş bağımlılığı; bir çeşit davranışsal bağımlılık türü olup, bilhassa kişisel, ailevi hayatımızda olumsuz sonuçlara yol açan, kolayca kontrol altına alınamayan bir davranış türüdür. En az alkol, uyuşturucu bağımlılığı kadar ciddi ve yıkıcı etkisi olabilen alış veriş bağımlılığını hafife almamak gerekiyor. Çoğu insan alışverişi sever fakat bu onların alış veriş bağımlısı bulunduğu manasına gelmez. Alışveriş bağımlısı yapan, satın alımların sıklığı ve alırken içinde bulunulan ruhsal durumdur. Alışveriş bağımlılığında genelde ihtiyaç duyulmayan ve kullanılmayan lüzumsuz eşyalar satın alınmaktadır. Haz alınan, tatmin sağlanan şey alınanlara sahip olma duygusudur. Harcamalar genelde finansal olanakların üstündedir ve duygusal dengesizlik hallerinde gerçekleşmektedir. Sadece kadınlarda değil, erkelerde de görülür. Araştırmaya göre; alış veriş bağımlılığı kadınlarda %8 erkeklerde %5 oranında görülmektedir. Erkekler daha çok cep telefonu, elektronik eşyaları, otomobil parçalarını tercih eder, kadınlar ise takı, giysi, ayakkabı, parfüm, ev eşyalarını… Erkekler bağımsızlığı, kuvveti ve hareketliliği yansıtan ürünleri tercih ederken; kadınlar ise görünüş ve benliğin duygusal yönlerini simgeleyen, kendilerini tarifleyen ürünleri tercih ediyor.

Farkında Olun: Öncelikle, dürtüsel olarak alış veriş yaptığınızı, alış veriş bağımlısı olduğunuzu, bir sorununuz olduğunu kabul edin.

İyi Hissetmiyorken Alışverişe Çıkmayın: Açken, yorgunken, sinirli, gerilimli ve mutsuzken alış verişe çıkmamak, alış veriş çılgınlığından korunmak amacıyla en kolay tedbirdir.

Nakit Para Tercih Edin: Kredi kartı sayınızı acil haller amacıyla bire düşürün. Kredi kartını evde bırakarak, nakit parayla alış veriş yapmaya yönelin, böylece ödeyebileceğinizin üstünde harcama yapmamış olursunuz.

Liste Yapın: Bir alış veriş listesi yapın ve o listedekiler dışında bir şey almamaya özen gösterin.

Alışverişe Yalnız Çıkmayın: Bir arkadaşınız ya da akrabanız gibi, yanınızda sizi frenleyecek birilerinin olması çok para harcamanızı engelleyebilir.

Farklı Aktivitelerle İlgilenin: Sizi alış veriş yapmaya iten iç seslerinizi fark ettiğinizde, zamanınızı daha verimli geçirebileceğiniz, iyi hissedeceğiniz aktiviteler ile ilgilenin: yürüyüşe çıkın, egzersiz yapın, sinemaya, konsere gidin ya da arkadaşlarınıza bir araya gelin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git