Kitap Okumaya Başlamak İçin Yaş Ağaç Olmak Gerekmiyor

Kitap Okumaya Başlamak İçin Yaş Ağaç Olmak Gerekmiyor
23 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 155 kez okundu.

Ağaç yaşken eğilir sözü doğrudur. Ancak, söz konusu olan kitap okumaksa bu söz ancak kitap okumayanların bahanelerinden birisi olarak görünür. Kitap okumak sıkıcı ve zamanım yok gibi sözlerde bu bahaneler arasında kurulan cümlelerdir. Ama bunlar içinde verilecek cevaplar mevcuttur;

kitap-okumanin-faydalari

  • Okuduğunuz kitabı sevmediyseniz, sıkıcıysa neden okumak için ısrar ediyorsunuz; pazardan ya da manavdan aldığınız meyve bozuk veya çürük çıktığında yemek için ısrar ediyor musunuz?
  • Günlük hayatımızda pek çok şeye vakit bulamadığımız doğru ama bunlara zaman yaratmak da elimizde. Zevk ve keyif aldığımız şeyleri yapmak için zaten doğal olarak zaman yaratıyoruz.

Eğer kitap okumak denince aklınıza; kalın, ciddi başlık ve içerikli, ders kitabı tarzı şeyler geliyorsa, bunu kafanızdan silerek atabilirsiniz ilk adımı. Sonuçta bu hayatta sevdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız bir şeyler varsa, emin olun onunla ilgili de pek çok kitap vardır. Bu nedenle, sevdiğiniz konularla ve şeylerle ilgili kitaplarla başlayın okuma serüveninize. Örnek vermek gerekirse; futbolu ve futbol konusunda sohbet etmeyi çok seviyorsunuz. O zaman marangozluk zanaatının inceliklerini anlatan bir kitap yerine, futbol tarihi ile ilgili ya da sevdiğiniz futbolcunun hayatını konu alan bir kitap size daha iyi gelmez mi? Hem okuduklarınız sayesinde, futbol sohbetlerinizde, kimsenin daha önce bilmediği şeyleri dile getirmek sizi onların gözünde futbol otoritesine dönüştürecektir ki, buna da kitap okumanın faydaları diyoruz.

kitap-okumak

Kitap okumak için büyük adımlar atmanıza gerek yok. Sadece kendinize günde 10 dakika kitap okumak için zaman ayırın. Sonrasında o sürenin arttığını zaten kendiniz fark edeceksiniz. Kitabın kendi zamanını yaratma gibi bir büyüsü vardır. O büyü tuttuğu anda; zamanında “ kitap okumaya vaktim yok “ dediğinize kendiniz bile inanamayacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git