İlişkinin Bitmesi Gerektiğinin Göstergeleri

İlişkinin Bitmesi Gerektiğinin Göstergeleri
14 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 147 kez okundu.

Birçok insan gerçekten bitmesi gereken olumsuz bir ilişki yaşadığını kabullenemez. Fakat olumsuz bir ilişki insan sağlığına oldukça zararlı. Böyle ilişkiler kişilerde depresyon ve strese sebep oluyor.

Sürekli kavga ve münakaşa hali

Her vakit haklı olması gereken biri vardır. Bu hal genelde narsisizm ve bencil davranışlardan ileri gelir. Bu şahıs partnerine karşı çok az empati ve anlayış gösterir ve bu şahıs bir münakaşada her vakit en son sözü ifade eden şahıs olması gerekliliğini düşünür. Eğer zehirli bir temasta olup olmadığınızdan emin olamıyorsanız, şu soruları kendinize sorun: Birbirinizle netice alacağınız münakaşalar mı yapıyorsunuz? Yoksa, münakaşalarınız tek doğrultulu ve neticesiz mi kalıyor? Tartıştığınızda hep bir şahıs mı münakaşaya hükmediyor?

Duygusal olarak eziliyorsunuz…

Bazen tam olarak ne olup bittiğini anlamasanız dahi bir şeylerin ters gittiğini fark edersiniz. Partneriniz doğrultusunda sık sık baskı altına alındığınızı mı hissediyorsunuz? Partneriniz başkalarının yanında sizi ufak mı düşürüyor? Ya da pasif saldırgan davranışlarla bir şey söyleyip daha farklı bir şey mi yapıyor? Bu davranış şekillerinin hepsinde hiddet hakimdir. Zehirli temaslar sözlü olarak bazı durumlarda de fiili olarak kötü muamele içerir. Bir kere bu tür bir temasa kendinizi teslim ettiğiniz zaman, partneriniz korkularınız ve size karşı güven eksikliğini kullanarak, sizi aşağılayan davranışlar sergilemeye devam eder.

Birbirinize bağımlısınız

Partnerlerin birbirlerini sevdiği ve birbirlerine destek bulunduğu bir temas ile birbirlerine sahip olma üstüne kurulu bir temas arasında ciddi fark vardır. Eğer partneriniz kıskanç biri ise ve sizi sıksık onu aldatmakla suçluyorsa, bu tahammül gösterilmemesi gereken yıkıcı bir durum olarak kabul edilir. Gerekli olan partnerlerin birbirine sevgi ve saygıyla yaklaşmasıdır. Partnerlerin birbirlerine bağımlı bulunduğu bir temas sıhhatli bir temas değildir. Kendi hayallerinizi partnerinizin hayallerinden ayırabiliyor musunuz? Kendi arkadaşlarınız var mı? Birbirinizden ayrı süre geçiriyor musunuz? Kendi hedefleriniz var mı? Partnerlerin birbirlerine bağımlı bulunduğu temaslar partnerler arasında sıhhatli sınırlar olmasına imkân tanımaz.

Hatalarınız sık sık büyütülüyor

Neredeyse her gün hatalarınız ya da eksik yanlarınız partneriniz doğrulusunda yüzünüze vuruluyorsa, zehirli bir temas içersinde olduğunuz söylenebilir. Böyle bir teması bitirmediğiniz takdirde, vakit uzadıkça, bu hal bir alışkanlığa dönüşür, kendinize olan güveniniz ve kendinize duyduğunuz saygı derin yaralar alır. Kendinize şu soruları sormaya başlayabilirsiniz: Bu kişiyle yaşadığım temasta kendimi fiziki ve ruhsal açıdan gerçekten iyi hissediyor muyum ?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git