Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?
12 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 86 kez okundu.

Bir kadının vücudunda pek çok değişimi yaşadığı hamilelik süreci çoğu zaman sıkıntılı bir sürece neden olabilmektedir. Anne adayının kilo alması, vücut imajının değişmesi hormon değişimlerine bağlı olarak hamile vücudunun her yerinin etkilenmesi söz konusudur.

Hamilelikte-Vucut-Bakimi-Nasil-Yapilir

Tepeden tırnağa saçlar, cilt, tırnaklar ve dişler de dâhil olmak üzer her bölgede birtakım değişimler yaşanır. Anne adaylarının moralini bozan nokta fiziksel özelliklerin deforme olması, çatlak ya da aşırı kilo gibi durumların yaşanmasıdır. Ancak hamilelik sürecinde yapılması gereken bazı bakım önerileri sayesinde vücuda zarar vermeden de bu süreç atlatılabilir.

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hamilelikte en dikkat çeken değişimler ciltte oluşur. Meme ve karında çatlaklar, kuruluk, yüzde gebelik maskesi ismi verilen lekeler, cilt renginin normalden daha koyulaşması ve sivilcelerin artması sorunları görülebilir. Bu gibi durumlarda anne adayının gebeliği boyunca vücut bakımına dikkat etmesi gerekir. Kuruluk yaşayan kadın sabun kullanmak yerine gliserin bazlı sabunlara yönelebilir. Banyo yaparken vücut yağlarının kullanılması, banyodan çıkınca karın ve bacaklara nemlendirici krem sürülmesi önemlidir. Cilde esneklik kazandırmak amaçlanır. Ayrıca hamilelikte çatlaklar için düzenli olarak badem yağı, kakao yağı gibi ürünler meme ve karına sürülebilir. Sürülürken masajla iyice yedirilmesi gerekir. Lekeler zaten kalıcı olmadığı için kozmetik yardımıyla makyaj yaparken kapatılabilir.

Hamilelikte-Vucut-Bakimi

Vajina Hijyeni İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelikte akıntı sık yaşanan bir durumdur. Bunun sebebi vajinanın pH değerinde meydana gelen değişimlerdir. Akıntı artar ve enfeksiyona daha fazla uygun ortam oluşur. Akıntının tehlikeli olup olmadığı koyu renk ve kokulu olup olmamasından anlaşılır. Bunun yanında genel olarak hamilelik döneminde vajinada kuruluk ve hijyen sağlamak için dar giyinmemek, akıntı pedi kullanmak, pamuklu iç çamaşırı seçmek önerilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git