Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
25 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 65 kez okundu.

Herkes artık gelişim doğum öncesinde başladığı için çevreden etkilerin de bu dönemde başladığını bilmektedir. Çocuğun gelişiminin çok hızlı olduğu bu dönemde annenin neler yapması, neler yapmaması gerektiğini bilmesi son derece önemlidir. Aksi durumlarda bebeğin ve annenin sağlığı tehlikeye girebilmekte, kalıcı sorunlar oluşabilmektedir.

Hamilelikte en riskli evre; 1. evre yani hamileliğin ilk 3 ayıdır. Bu dönemde sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmalısınız. Sucuk, salam gibi çiğ et ürünleri içerisinde ‘toksoplazma gondii’ adı verilen bir parazit içermektedir. Bu parazit gebe kadına bulaştığında bebeğe ya da anneye zarar verebilmekte, düşük riskini ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle anne adaylarının çiğ et ürünlerini ellememeleri ve etleri iyice pişirdikten sonra tüketmeleri önerilmektedir.

hamilelikteuzakdurulmasıgerekenler-min

Anne adayı artık tüm mineral ve vitaminlerini bebeğiyle paylaştığı için taze yiyecek ve içecekleri tüketmeye, düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Bunun yanında çay gibi demir eksikliğine neden olan ürünlerden uzak durmalıdır. Hazır meyve suları ve asitli içeceklerde yüksek doz glikoz alımına neden olmaktadır. Hamilelik sürecinde düzenli kontrollere gidilmesi, doktorun tavsiyeleri doğrultusunda bir beslenme dengesi oluşturulmalıdır.

hamilelikte-beslenme-min

İlaç kullanımlarının hiçbir zaman doktorlara danışılmadan olmaması gerekir. Ancak hamilelikte, özellikle de ilk 3 ayda bu duruma son derece özem göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bebekte kalıcı problemler ya da düşük riski doğurmaktadır. Cilt ilaçları da bunlara dahildir. Radyasyon yayan teknolojik aletlerden (telefon, bilgisayar, mikro dalga) olabildiğinde uzak durmalısınız. Mümkün olduğunca hayatınızdaki yerlerini daraltmanız hem annenin hem de bebeğin sağlığı için daha iyi olacaktır. Ayrıca yoğun kimyasallar içeren çamaşır suyu, böcek ilaçları gibi ürünlerden de uzak durmanız gerekmektedir. Bu ürünleri solumak dahi anne ve bebeğinin sağlığını tehdit etmektedir. Saç boyaları da kimyasal içerdiği için hamilelik sürecinde saçlarınızı boyamamanız önerilmektedir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git