Güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş yanığına ne iyi gelir?
22 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 202 kez okundu.

Zararlı güneş ışınları yüzünden ciltlerimiz büyük risk altındadır. Özellikle güneşin en etkili olduğu öğle saatlerindeki güneşe maruz kalan ciltlerde lekeler, hassaslaşmalar görülmektedir. Bu nedenle özellikle 11.00-17.00 saatlerinde mümkün olduğunca güneşe maruz kalmamanızda fayda vardır. Ayrıca cildinizi kurutucu ürünlerinden uzak durmanı gerekmektedir. Duş jellerinizin özelliklerine bu konuda dikkat ediniz. Çünkü kuru ciltler cilt yanıklarına daha çok yatkınlaşır, daha çok zarar görürler.

Güneşin zararlarından korunmak için mutlaka dışarı çıkarken güneş koruyucu kremlerinizi cildinize uygulamayı ihmal etmeyiniz. Beyaz tenliler gibi açık tenlere sahip olanlar güneş konusunda daha hassas ciltlere sahiptir.  Bu cilt özelliğine sahip kişilerin daha çok özen göstermesi, ciltlerini koruyucu nemlendiricileri, güneş koruma kremlerini özellikle ihmal etmemeleri gerekmektedir.

Güneş yanığının belirtileri

  • Ciltte görülen kızarıklıklar
  • Deride acı ve ağrı
  • Aşırı susuzluk
  • Yüksek ateş
  • Deride soyulma, pullanma
  • Normalden fazla sıcaklık hissi
  • Üşüme ve halsizlik

Güneş yanığının tedavisi

Güneş yanığında öncelikle teninizi sudan uzak tutunuz. Cildinizi rahatsız eden kıyafetler giymeyiniz. Eczaneden yanık kremleri alarak yanıklarınıza bunları uygulayabilirsiniz. Ayrıca evde kendi hazırlayabileceğiniz yanığa iyi gelen tedaviler de bulunmaktadır.

Cildinize uygulayacağınız buz masajları cildinizi rahatlatacaktır. Günde 4-5 kez kısa süreli olarak uygulayabilirsiniz. Cilt yanığına iyi gelen başka bir ürün süttür. Süt cildinizi nemlendirip besleyecektir. Bir kaba 3-4 bardak yağsız süt, 1 bardak su ve biraz buz koyunuz. Bunu temiz bir bez yardımıyla cildinize yumuşak hareketlerle uygulayınız. Yulaf ezmesi de cilt yanıklarınızı rahatlatacak, cildinizi nemlendirecek bir yapıya sahiptir. Cilt tahrişlerini onarıcı bir yapısı da söz konusudur. Küvetinizi ılık suyla doldurup içerisine bir fincan yulaf ezmesi koyunuz ve karışmasını sağlayınız. Suda 30 dakika kadar bekleyiniz ve bunu günde 2-3 kere uygulayınız.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git