En İyi Ütü Hangisi? Bütçenize Göre Ütü Tavsiyesi 2019

En İyi Ütü Hangisi? Bütçenize Göre Ütü Tavsiyesi 2019
8 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 87 kez okundu.

En İyi Ütü Hangisi? Bütçenize Göre Ütü Tavsiyesi 2019

En iyi ütü hangisi?: Ütü bir evin olmazsa olmaz eşyalarından biridir. Birçok şeyin ütülendiği günümüzde ütünün işlevselliği ütüye ayrılacak zamanı ciddi oranda azaltabilir. O yüzden ev kuracak veya yeni ütü alacaklar için rehber niteliğinde bir ütü yazısı hazırladık.

Bu yazımız en iyi ütü hangisidir, nasıl bir ütü almak gerekir gibi sorularınıza cevap vereceğiz. İşte ütü alırken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Ütü İhtiyacınızın Yoğunluğunu Belirleyin:

Ne sıklıkta ütü yaptığınıza bakın. Eğer çok sık ütü yapıyorsanız ütü yapmakla çok ciddi zaman kaybı yaşıyorsunuz demektir. Ütünün bir çok kişi tarafından sevilmediğini düşünürsek, bu süreç tam bir işkenceye dönebilir. O halde ütü araştırırken, basit ütülerden uzak durup, daha fonksiyonlu ütülere bakmalısınız. Fakat günlük kıyafetler ya da bebek elbiseleri ise en çok ütü yaptığınız, daha basit özellikteki ütüler sizi kurtarabilir.

 • Ne Tür Kıyafetleriniz Daha Ağırlıkta:

Kıyafetlerinizin nevi’ne (kumaş pantolon, gömlek ağırlıktaysa) göre ütünüzün tabanı  çok işlevli olanlardan seçmelisiniz. Eğer iş kıyafetleri ağırlıktaysa, yani beyaz yakalı bir çalışansanız, tercih edeceğiniz ütünün tabanı güçlü ve etkin bir buhar sistemine sahip olmalıdır.

 • Ütünün Yapısı ve Kullanım Rahatlığı:

Ütü ne kadar hafif ve tasarımı (tutacağınız bölümü) ne kadar kolay kavranabilir yapıdaysa, ütü yapmak sizi o kadar az yoracak demektir. Ağır ve kalın geçişli ütüler kol, bilek ve sırt ağrılarına sebep olabildiğinden, bu anlamda faydalı değildir.

 • Otomatik Güvenlik Sistemi:

Ütülerde yaşanan ev kazaları ve yangın riskine karşı geliştirilen “kendini kapatan ütü” modelini herkese tavsiye etmekte fayda var. Bir süre dokunulmadığında elektrik gücünü kendi kendine kesen ütü, dikkatsizlik veya unutma gibi problemler yaşayan kişiler için çok önemli bir özellik.

 • Kireç Koruma Sistemi:

Şimdilerde birçok ütü “anti calc” özelliği ile içine konan sudaki klor ve kireci makinenin mekanizmasına zarar vermeden, su atık bölümünden dışarıya atıyor ve bunu bir uyarıyla kullanıcıya bildiriyor. Bu uyarıyı (yanan ışık) gördüğünüzde yan veya arka bölümde yer alan butonu çekip çıkarıyorsunuz ve ütünün içinde yer alan zararlı suyu bir kaba aktarıyorsunuz. Yine de ütü yaparken mutlaka saf veya içme suyu kullanmalısınız.

Bütçenize Göre Ütü Tavsiyesi 2019

Ütü alımında bütçe ne kadar önemliyse, yukarıda saydığımız kullanıma bağlı olarak değişen farklılıklar da o kadar önemli. O sebeple ütü alırken bu iki hususun dengesini iyi kurmanız gerekmektedir. Fakat biz yine de size birkaç ütüden bahsedeceğiz, ihtiyaçlarınıza göre siz araştırmanızı daha derin yapabilirsiniz.

Eğer fiyat/performans ürünlerine bakıcaksanız kesinlikle Philips Azur serisine bakmanızı tavsiye ederim. Ortalama 300 TL bütçe ile tüm ütü ihtiyacınızı çözebilirsiniz.

 • Philips Azur Performer Plus GC4527/00 2600 W T-ionic Glide Tabanlı Buharlı Ütü 
 • (300,00 TL)
 • Philips GC9245 Perfectcare Expert Buhar Kazanlı Ütü (480,00 TL)
 • Vestel V-Press 2000 Buhar Kazanlı Ütü (200,00 TL)
 • Siemens TB603010 Buharlı Ütü (380,00 TL)
 • Braun TexStyle 545S 2000W (200,00 TL)
 • Delonghi Stirella VVX1445 (300,00 TL)
 • Tefal FV9640 Ultimate Anticalc (300,00 TL)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git