En Güzel Sabır Testi: Çocuklarınız

En Güzel Sabır Testi: Çocuklarınız
24 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 99 kez okundu.

Çocuk yetiştirmek ne kadar zorlularla dolu olsa da aynı derecede sizlere güzellikler veren çok özel bir durumdur. Bir çocuğun dünyaya gelmesiyle; tüm öncelikleriniz, hayata bakışınız tamamen farklı noktalara gidebilir. Aslında bir çocuk, hayatı değiştirebilen bir mucizedir. Bu mucize içinde siz de aranıza katılan bu yeni hayatla yeniden hayat bulursunuz. Ve isteyerek ve gönüllü fedakarlıklarla onu yetiştirmeye koyulursunuz.

A father reading a bedtime story to his kids

Çocuk yetiştirmek konusunda en zorlanılan dönem; çocuğun henüz çok fazla sosyal çevreye sahip olmadığı, daha çok evde ve aile bireyleriyle birlikte olduğu okul öncesi dönemdir. Bu dönemde, çocuk hem kendi varlığının hem de başta ailesi olmak üzere başkalarının varlığının farkına vardığı keşifler çağını yaşamaktadır.

Bir süre sonra hem anlamaya hem de kendini anlatma çabaları göstermeye başlar. Özellikle bu aşamada, sınırlı kelime haznesiyle anlamak ve anlatmak onu zorlayabilir. Hissettiklerini kelimelere dökememenin sıkıntısıyla, insanlara tuhaf gelen ama O’nun için normal olan davranışlar gösterebilir; anlamsız gibi görünen hırçınlıklar, ağlamalar, vurmalar, ısırmalar, inatlaşmalar gibi.

Gerçek anlamda çocuk yetiştirmek, çocuğu anlamaya başlar diyebiliriz. Bu aşamayı geçmekte olan ebeveynler için sabırlı olmak önemli bir hal alır. Bu gibi durumlarda, ateşe körükle gitmek yerine, çocuğun sakinleşmesini beklemek ve gözlemlemek, anne ve babaya nasıl davranması gerektiği konusunda ipuçları verecektir. Sorunun sebebinin doğru anlaşılması ve buna göre çocukla iletişim kurulması en sağlıklı yol olacaktır.

cocuk-bakimi

Ceza anlamına gelebilecek bir takım yaptırımlar uygulanırken, çocuğa yaptığı şeyin yanlış olduğu basit şekilde açıklanmalı ve bu yaptığının sonucu olarak böylesi bir kısıtlamaya gidildiği ifade edilmelidir. Ceza unsuru olarak kullanılacak yöntemler, çocuğun güvenini azaltıcı ve küçük düşürücü türden olmamalıdır. Yaşına göre, odanın bir köşesinde sessiz kalma cezası, 2 saat odasından çıkmama cezası gibi yaptırımlar, çocuğun kendisiyle baş başa kalmasını ve olanları daha iyi anlamasını sağlayacak şeylerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git