Diş çıkaran bebeğinize dikkat

Diş çıkaran bebeğinize dikkat
18 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 160 kez okundu.

Diş Hekimi ve Protez Eksperi Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, bebeklerde diş çıkarma devresine ilgi edilmesi gerekliliğini söyledi.

Sağlıklı bebeklerin dişlerinin ortalama 6-7 aylıkken çıkmaya başladığını ifade eden Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, Diş çıkartma 3-4 aylıkken başlayabildiği gibi, 12-16 aylık iken de başlayabilir. Bu kalıtım ile anne ve babadan geçebilen bir özelliktir. Dişlerin tamamlanması genelde 27-29 aya kadar sürer dedi.

Diş çıkartma bulgularıni çoğalan tükürük, uyku düzensizliği, iştahsızlık, huzursuzluk, ellerini ısırması ve ağız etrafında hafif döküntü olarak sıralayan Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, “Diş çıkarma bulguları ve şiddeti bebekten bebeğe değişmekle beraber diş çıkartırken; ishal, ateş, huzursuzluk, uykusuzluk, ağızda tükürük üretiminin artması, kulaklarını çekiştirme, beslenmeyi istememe, kilo alımının yavaşlaması görülebilir. Diş çıkartma bulguları yukarıda sayılanların bir ya da birkaçı ile beraber diş etlerinde kabarma-şişme ve ardından dişin uç sunarak görünmesidir” ifadelerini kullandı.

Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, bebeğin diş çıkarma dönemini rahat geçirebilmeleri amacıyla ailelere şu önerilerde bulundu:

Bebeğinize çiğneyecek bir şeyler verin. Bebeğin çiğneyerek diş etlerini kaşıyabileceği, bilhassa soğuk bir muz ya da havuç, lastik bir diş halkası gibi şeyler verilebilir.

Bebeğinize çiğnemesi amacıyla bir şey verdiğiniz vakit akciğerlerine kaçırmaması amacıyla kesinlikle yanısıra bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın.

Bebeğinizin diş etlerine temiz ve soğuk bezle masaj yapın.

Diş etlerini hafifçe uyuşturmak amacıyla hekim önerisiyle verdiği diş jellerinden beslenme önceleri diş etlerine sürün.

Diş kaşıyıcı seçerken ürünün plastik ve boyalı olmamasına ilgi edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git