Çocuklarınızı İhmal Etmeyin.

Çocuklarınızı İhmal Etmeyin.
25 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 104 kez okundu.

ÇOCUK İHMALİ NEDİR?

Çocuk ihmali, çocuğa bakmakla yükümlü olan kişinin çocuğun duygusal, sağlık, eğitim, beslenme, barınma gibi maddi-manevi yaşam ihtiyaçlarını karşılamaması durumudur. Bakmakla yükümlü olan kişinin, çocuğun fiziksel ve duygusal sağlığına bilinçli ve isteyerek zarar verilmesi durumunda aktif ihmal; bilgisizlik, umursamazlık gibi bir durumda pasif ihmal söz konusudur.

Çocuk ihmali çocuk istismarından daha çok karşılaşılan bir durumdur. Ancak durum fiziksel olarak bir iz bırakmadığı için insanların gözlerine çarpsa dahi ihbar yoluna gidilmemektedir.

çocuk ihmali

Çocuk İhmal Örnekleri

Çocuğun nerede ne yaptığını bilmemek, umursamamak, yemeğini ihmal edip aç bırakmak, temiz giysiler giymesini sağlamamak, çocuğu hastalıktan korumamak, çocuğu evde uzun süre yalnız bırakmak, çocuğu küçük yaşta çalıştırmak, çocuğu okula göndermemek, çocuğun okula devamlılığını sağlamamak, çocuğun okulda ihtiyacı olan araç-gereci temin etmemek, çocuğa gerekli şefkati, sevgiyi göstermemek, çocuğun kötü alışkanlıklar kullanmasına izin vermek (alkol, uyuşturucu), çocuğun davranış bozukluklarına ilgisiz kalmak, danışma almasını engellemek ya da geç kalmak…

çocuk_ihmali

İhmal Edilen Çocuk Nasıl Davranır?

  • İhmal edilen çocuk sık sık okuldan kaçıyorsa
  • Kötü alışkanlıkları varsa(alkol, uyuşturucu)
  • Aç olduğu için veya para için dileniyorsa
  • Vücudu zayıf, dirençsiz kalmışsa
  • Kendine zarar verme davranışı gözleniyorsa
  • Kıyafetleri, eli, yüzü, saçı kirli ise
  • Evinde onunla ilgilenen, ona bakan hiç kimsenin olmadığını söylüyorsa o çocuk ihmal ediliyor demektir.

İhmal, çocukta kalıcı etkiler yaratmaktadır. İhmal edilen çocuk kendini yalnız ve korunaksız hisseder, öğrenme güçlüğü yaşama ihtimalleri yüksektir. Davranış bozukluğu gösterecektir. Gelişimde gerilik oluşması söz konusudur. Çocukların iletişimde bozukluk, sosyal ilişkilerde zorlanma, geri çekilme olacaktır. Ayrıca ihmal edilen çocuklarda şiddete daha çok başvurma görülür.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git