Çocuklarınız dişçiden korkmasın

Çocuklarınız dişçiden korkmasın
15 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 113 kez okundu.

Gelişen teknoloji çocuklardaki diş doktoru korkusunun üstesinden gelebilir mi?

Diş sorunları ve diş tedavi süreci her yaş grubundaki insanı etkileyebiliyor. Bilhassa çocuklar, tedavi sırasında acı duymaktan ve prosedür sırasında sarfedilen aygıt seslerinden tedirginlik yaşayabiliyor. Bu da genelde diş tedavilerinin ertelenmesine sebep olabiliyor. Fakat son dönemde diş çürükleri ve diş ağrıları gibi rahatsızlıkları tedavi etmede sarfedilen lazer yöntemleri, çocuklar başta olmak üzere insanlarda korku hissini azaltıyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, “Lazer tedavi programı sırasında hastalar, ağız içine baskı ya da ağrı hissetmeden steril bir ortamda diş sorunlarından kurtulabiliyor” diyor. Dental lazerler ile oluşturulan diş tedavileri de, çocuklarda ağrılı bir prosedürden ziyade keyifli bir program izlenimi bırakabiliyor.

Anestezisiz tedavi olanağı

Dental lazerler ile yapılan tedavilerin başında diş çürükleri gelmektedir. Hastalar, bu tedavi sırasında, geleneksel yöntemlerdeki gibi bir ağrı, basınç ve titreşim hissetmiyor. Lazer tedavisi büyük oranla anestezi olmaksızın tamamlanabiliyor.

Daha süratli iyileşme süreci

Gelişimini tamamlayamayan dişlerin, dişeti alanı kaldırılarak ağızda daha rahat çıkmasına imkan sağlanıyor. Dudak ve dil bağlarının (kas ataçmanları) serbestleştirilmesi gibi dişetini içine alan prosedürler de, dental lazerler ile gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca, tedavi yaralarının iyileşme süreci de geleneksel yöntemlere göre çok daha süratli ve ağrısız geçiriliyor. Dental lazerler, genel olarak 2’ye ayrılıyor. Bunlardan biri; sadece yumUşak dokuda, öteki ise, diş sert dokularında prosedür yapabilen yani çürük dokuyu temizleyebilen lazerlerdir.

Dental lazer eğitimi alan doktorlar tercih edilmeli

Diş doktorluğu branşı içinde, dental lazer bölümünde bir uzmanlık birimi olmamakla beraber bu hususta verdiği kurslarda eğitim almış doktorlar bulunuyor. Dental lazer tedavisi yaptırırken, kesinlikle bu alanda eğitim almış doktorları tercih etmek gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git