Çocuklarımızın psikolojik sağlığını bu ortamda nasıl koruyabiliriz?

Çocuklarımızın psikolojik sağlığını bu ortamda nasıl koruyabiliriz?
20 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 127 kez okundu.

Çocuklarımızın ruh sağlığını çatışmaların ve terör hedefli saldırıların olumsuz etkilerinden güvenliğini sağlamak amacıyla neler yapılabilir?

Terör ve çatışma ortamları insan zihnini nasıl etkiler?
Çocukların anne-babalarının ve çevrelerindeki yetişkinlerin ruh durumlarının terör ve çatışmalardan nasıl etkilendiği çok önemli. Terör bombalı saldırılar şeklinde beklenmedik yer ve zamanlarda, aniden karşımıza çıkınca, her gün yürüdüğümüz sokak gibi hayatın parçası olan yerler tehlikeli olarak zihnimize yer ediyor. Hiçbir yerin güvenilir olmadığı hissini doğuruyor. Geleceğe dair olumlu bir fikire de yer bırakmıyor. Yaşam toptan tehlikeli gelmeye başlıyor. Üzüyor, korkutuyor, öfkelendiriyor, kontrolsüzleştiriyor.

Çocuklarımızın ruh sağlığı şiddetin yoğun bulunduğu koşullarda güvenliğini sağlamak nasıl olası olabilir?
Terörün beklenmedikliği ve ağırlığı, zihnimizin doğru çalışmasını engelleyebilir. Şiddetin oluşturduğu dehşetin ebatı düşünmeden hareket etmemize sebep olabilir. Yetişkinlerin kendi ruh sağlığını koruyabilmeleri önemli. Ağır terör ve savaşın oluşturduğu şiddet koşullarında yaşanan ülkelerde çocuklar ve aileller yapılmış çalışmalar var. Aile içersinde iletişimin güçlenmesi, aile üylerinin birbirine verilen değer ve gösterdiği özen ve barışçı bir dil şiddetin olumsuz etkilerine karşı çocukların ve anne-babanın ruh sağlığını koruyucu oluyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git