Çocuğunuzla Doğru İletişim Kurun

Çocuğunuzla Doğru İletişim Kurun
29 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 59 kez okundu.

Ebeveyn olmak, çocuğunuzla aynı dili konuşmak zordur. Bazen anne-babalar ne yapacaklarını, nasıl davranacaklarını bilemez hale gelirler. Günlük hayatta iletişim halinizde olduğunuz insanlarda nasıl bazı kurallara dikkat ediyorsanız çocuğunuzla olan iletişiminizde de dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

  • Öncelikle çocuğunuz için iyi bir dinleyici olmalısınız. Çocuk olduğu için dinliyor’muş’ gibi yapabilirsiniz ancak emin olun ki bunu hemen fark edecektir. Bu nedenle onu gerçekten dinleyin. Bu şekilde onu önemsediğinizi, değerli olduğunu ve değerli şeyler düşünüp söylediğini hissedecektir.
  • Size bir şeyler anlattığınızda onunla göz kontağı kurun. Bir iş ile uğraşıyorsanız işiniz biraz bekleyebilir. Çocuğunuzla olan iletişiminiz eminiz ki işinizden daha önemli olacaktır.
  • Bir konuda karar verirken (evle ilgili, hayatınızla ilgili vb.) onun da fikirlerini sorun. Düşünceleri ne olursa olsun onu dinleyin ve değerlendirin.
  • Ona sorumluluk vermekten kaçınmayın. Elbette ki verilen sorumluluklar çocuğunuzun yaşına uygun olmalıdır. Elde edilen sonuçlardan sonra onu ödüllendirmeyi (Aferin, teşekkür ederim gibi) unutmayın. Bu hem kendine olan güvenini kazandıracak, ona başarma duygusunu tattıracak hem de sorumluluk bilinci gelişecektir.Çocuklailetişim
  • Her çocuk hata yapar. Çocuğunuz bir şeyleri yanlış yapabilir. Ona olumsuz duygularla ya da cümlelerle yaklaşmamaya özen göstermelisiniz. Yanlış yaptığında dahi çocuğunuzdan bahsederken olumlu özelliklerine vurgu yapmalısınız. Böylece davranışları ne olursa olsun sevginizde bir eksilme olmayacağını fark edecektir. Yanlış yaptığı durumlarda ona nedenlerini sunarak açıklama yapmalı ve çözüm için birlikte çalışmalısınız.
  • Sevginizi çocuğunuza göstermekten kaçınmayın. Sevgi çocuğunuzu ruhsal olarak daha güçlü ve dirençli yapacak, bu durum karakterine de yansıyacaktır.
  • Doğru_iltişim-min
  • Ne olursa olsun SABIRlı olun. Her ebeveyn zaman zaman çok zor anlar yaşar. Ancak bu anları, durumları kolaylaştırmak sizin algılarınızla alakalıdır. Unutmayın, karşınızdaki bir çocuk. Sabırlı olabilmek elbette sizin dönemlik ruh halinize de bağlıdır. Bu nedenle kendi hayatınızı da ihmal etmemeli, kendinize zaman ayırmalısınız. Siz mutlu, huzurlu olursanız sizin yetiştirdiğiniz çocuk da mutlu ve huzurlu bir birey olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git