Çocuğunuza Doğru Davranıyor musunuz ?

Çocuğunuza Doğru Davranıyor musunuz ?
8 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 103 kez okundu.

Çocuklarımız hepimizin neşe kaynağı, umudu ve geleceğidir. Hepimiz çocuklarımız için en iyisi olsun ister onları herşeyden sakınmaya çalışırız. Peki her konuda üstüne titrediğiniz çocuğunuza doğru davranıyor musunuz ?

Cocugunuza-dogru-davranmak

Günlük hayatın stresinden, dertlerinden bazen çocuğunuzun isteklerini veya sizinle kurmaya çalıştığı iletişimi ber taraf edebilirsiniz. Ancak çocuğunuza doğru davranmanın en büyük ve en önemli noktası çocuğunuzla kuracağınız kaliteli ve doğru bir iletişimdir. Çocuğunuzla kurduğunuz iletişim ne kadar sağlıklı olursa çocuğunuzun kendine özgüveni artmaya başlar ve ileride kendine saygısı ve özgüveni olan bir bireye dönüşür. Çocuğunuzla önemli bir konu konuşmak istediğinizde ona emreder gibi uzaktan sert bir şekilde konuşmak yerine çocuğunuzun göz hizzasına kadar inip yumuşak bir ses tonuyla problemi halletmeye çalışmanız onda olumlu bir etki bırakacaktır.

Çocuğunuza doğru davranmak sizin ve onun aranızdaki bağları geliştirmede çok önemlidir. Çocuğunuza hata yaptığında kızıp, bağırıp, ceza verirken çocuğunuz güzel bir şey yaptığında takdir etmezseniz çocuğunuz kötü olan davranışını tekrar etmekte gecikmeyecektir. Bu yüzden çocuğunuzun yaptığı iyi şeyleri kutlayarak, mükafatlandırarak çocuğunuzdaki olumlu davranışları pekiştirme yoluna gitmek en doğrusu olacaktır.

Cocuk-egitimi

Aile bir çocuğun yetişmesindeki en önemli temel taşıdır. Unutmayın ki siz çocuğunuza ne verirseniz çocuğunuz sizden onu alır. Bu yüzden çocuğunuza doğru davranmak ileride çocuğunuzun sağlıklı ve mutlu bir birey olarak hayatına devam etmesini sağlayacaktır. Çocuğunuzun her kararına karşı çıkmak, fikirlerini dinlememek, onu küçük görmek yapılacak yanlış davranışlar arasındadır. Çocuğunuza doğru ve yanlışı mantıklı bir şekilde açıklayıp bir adım geriden müdahale etmeden sadece izleyip nasıl bir sonuçla karşılaşacağını onun görmesini sağlamak en doğrusudur. Çocuğunuzun merak ettiği konuları kesip atmak yerine onu araştırmaya teşvik etmek de yararlı olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git