Böbrek Yetmezliği Neden Olur? -2

Böbrek Yetmezliği Neden Olur? -2
21 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 58 kez okundu.

Böbrek  süzme filtreleme görevi görür. Bir tane yerine 2 tane böbrek süzme işlemi yapar. Biri çalışırken diğeri dinlenir, veya ikisi daha az kapasite ile birlikte çalışır. Ama tek bir böbrek varsa tüm yük tek böbreğin düşer. Bu da böbreğin çabuk yorulmasına ve yıpranmasına neden olur.

Woman rubbing aching back

 

 Böbrek yetmezliği neden olur?

 

Sigara tüketmek alkol tüketmek sağlıksız beslenmek genetik miras nedeni ile böbrekler deforme olabilir. Sigara tek başına kılcal damarların düşmanıdır ve onları tıkar. Böbrek ise faaliyetlerin tam olarak yapamaz hale gelir. Bu süreç on yıllarca yıl sonra ortaya çıkar. Çeşitli mikro organizmalar bakteriler ve virüsler de böbrek yetmezliği nedeni olabilir. Bununla birlikte doğuştan gelen bir çok hastalık da böbrek yetmezliği nedeni olabilir.

kidney

Şeker hastaları ve Hipertansiyon hastaları böbrek yetmezliği ile karşı karşıyadır. Obezite hastaları da böbrek yetmezliği ile karşı karşıyadır. Aşırı miktarda sigara tüketmek alkol tüketmek uyuşturucu kullanmak çok yağlı ve dengesiz olarak sağlıksız beslenmek genetik miras nedeni ile böbrekler deforme olabilir. Sigara tek başına kılcal damarların düşmanıdır ve onları tıkar. Böbrek ise faaliyetlerin tam olarak yapamaz hale gelir.

 

mide-ilaclari-bobrek-yetmezligi-yapar-mi-1461712841-18161095408

 

 

Böbrek Yüzde Kaç Kapasite ile Çalışır?

 

Böbreklerimiz %100 kapasite ile çalışmayabilir. Zamanla yaşlandıkça kapasite düşmektedir. Bir böbreğin Yüzde 10 çalışma kapasitesinin altına düşmesi tehlikelidir.

terleme4

 

Böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir?

 

Aşırı yorgun hissetmek ,iştah kaybı, böbrek ağrısı, az idrar , kanlı idrar, idrarda yanma gibi belirtilerde mutlaka doktora danışmak gerekir.

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git