Bebekler’de Masaj İster

Bebekler’de Masaj İster
6 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 90 kez okundu.

Bebeğinin daha sağlıklı, sakin ve mutlu olması her anne ve babanın isteği ve önceliğidir. Bebek için yapılan sağlık kontrolleri, aşılar, dönemine uygun beslenme çeşitleri gibi konular bunu sağlayan ve sürdüren temel unsurlardır. Ancak, bebeğinizin gelişimine paralel olarak yapacağınız uyumlu hareketlerden ve tekniklerden oluşan bebek masajı, hem siz hem de bebeğiniz için çok yararlı özel anlardır ve düzenli uygulanacak bebek masajı sayesinde, gelişim süreci çok daha verimli olacaktır. Bu durum bilimsel araştırmalarla da sabitlenmiş ve çocuk gelişim uzmanları tarafından da tavsiye edilmektedir.

Bebek-masaji

Düzenli uygulanacak bebek masajı ile her şeyden öte, bebeğinizle iletişiminiz güçlenecek ve bebeğiniz kendini daha güvende hissedecektir. Bu güven duygusunun bir ömür boyu devam edeceği düşünüldüğünde, bebek masajıyla kalıcı bir temel attığınızı da düşünebilirsiniz. Düzenli olarak uygulanacak masajın, bebeğinize sağlayacağı yararları sıralamak gerekirse;

  • Bebeğin solunumunu daha düzenli hale getirir ve rahatlamasına yardımcı olur.
  • Bebeğin büyüme hormonlarının salgılanmasını arttırır ve masaj gelişime olumlu etkide bulunur. Bu gelişim sadece fiziki ölçekte olmayıp, duygusal ve zeka gelişimini de olumlu yönde etkilemektedir.
  • Nörolojik gelişime katkı sağlar. Beyin gelişimi bebeklerde ilk yıl en yüksek seviyededir ve düzenli bebek masajı uygulamasıyla beyinsel gelişime yardımcı olmaktadır.
  • Bebeklerde sıklıkla görülebilen kabızlık ve gaz çıkaramama sorunları, düzenli masaj uygulanan bebeklerde daha az görülmektedir.
  • Bebek masajı, bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve virütik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Düzenli masaj uygulanmayan ya da dokunulma yoksunluğu yaşayan bebeklerde bağışıklık sisteminin yeterli gelişmeyi gösteremediği tespit edilmiştir.
  • Bebek masajı sayesinde, stres hormonu seviyesi düşmektedir. Bu sayede bebekler, daha sakin, mutlu ve huzurlu olmaktadırlar.

Bebek-masaji-nasil-yapilir

Bebekler için günde üç defa ve 15 dakikalık seans şeklinde masaj uygulaması yapılabilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git