Bebeğinize güneş alerjisi tehlikesi

Bebeğinize güneş alerjisi tehlikesi
15 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 176 kez okundu.

Eksperler yaz aylarındaki güneşin enerji verici özelliklerinin dışında, bebekler ve çocuklar amacıyla detaylı tehlikeleri de yanında getirdiğini belirtiyor.

Çocuk Sihhati ve Hastalıkları Eksperi Dr. Seda Günhar, güneş alerjisi, bebeklerin cildinde olumsuz etkilere sebep olurken, anne babaları da telaşlandığını söyledi. Güneş alerjisinin sendromlarının sık sık güneşe maruz kalınan cilt yerlerinde göründüğünü bildiren Dr. Seda Günhar, sendromların güneşe çıkılmasından birkaç dakika ya da saat içersinde gelişebileceğine ilgi çekti. Dr. Gühnar, Döküntüler yüz ve koldan daha çok, genelde sık güneşe maruz kalmayan beden yerlerinde izlenmektedir. Güneş alerjisi kendini, ciltte kaşıntı, ağrı, küçücük kabarcıklar, kabuklanma, çatlama, kanama, kurdeşen gibi belirtilerle gösterir diye konuştu.

Beyaz tenli bebeklerde güneş alerjisinin daha çok görüldüğünün altını çizen Dr. Günhar, parfümlerde, dezenfektanlarda ve güneş kremlerinde sarfedilen birtakım kimyasalların da güneş ışığına maruz kalındığında alerji belirtilerini harekete geçirebildiğini söyledi. Dr. Günhar birtakım antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların güneşe maruz kalan cildin tahriş olmasını hızlandırdığını ve güneş alerjisi olan bir kardeş ya da anne-baba varsa bebekte de alerjinin ilerleme olasılığının daha yüksek olduğunu vurguladı.

Bebeğinizi kısa süreli olarak güneşe çıkarabilirsiniz

Güneş alerjisi olan bebeklerin gene de de az miktarda ve kısa süreli güneş ışınlarına maruz kalması gerekliliğini bildiren Günhar, bu uygulamayla cildi titiz olan bebeğin cilt mağduriyetinin giderilmesinin amaçlandığını söyledi. Çok kuvvetli güneş alerjisi olan bebeklerde bu mağduriyeti gidermek amacıyla ışık tedavisi ile cilde alıştırma yapılmasının da olası olma ihtimalini dile getiren Drr. Seda Günhar, bu tedavinin sadece alerji eksperleri ya da dermatologlar doğrultusunda yapılması gerekliliğinin altını çizdi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git