Yüksek Tansiyon Nedir?

Yüksek Tansiyon Nedir?
31 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 58 kez okundu.

Halk arasında genel olarak kan basıncı şeklinde tabir edilen Yüksek tansiyon damarlardaki kanın damara yaptığı basınç anlamına gelmektedir. Tansiyonun yüksek olması demek kanın damar çeperlerine yaptığı basıncın yüksek olması demektir. Gün içerisinde insanlarda tansiyon harcanan güç ve fiziksel aktivitelerle değişiklik gösterebilmektedir.

hipertansiyon

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon ölçümleri yapılırken sistolik kan basıncı ve diyastolik yani küçük kan basıncı olarak iki şekilde ölçümü yapılmaktadır. Yüksek tansiyon hipertansiyon olarak isimlendirilir kanın damarlara yaptığı basınç milimetre civa olarak hesaplanır. Normal sağlıklı ve yetişkin bir insanın kan basıncının 80-120 olması normal olarak kabul edilir. Kan basıncı 90- 140 üzerinde olanlar yüksek tansiyon hastalarıdır.

tansiyon_sebepleri

Yüksek tansiyon çok önemli bir problemdir. Özellikle kanın kılcal damarlara yaptığı basıncın fazla olması nedeniyle damarların patlama tehlikesi her zaman vardır. Yetişkinlerde dünya genelinde her dört kişiden birinde hipertansiyon görülmektedir. Hipertansiyon hastalığı Ömür boyu ilaç alımını gerektiren Kronik bir hastalıktır. Hipertansiyon hastalarının günlük olarak ilaçlarını düzgün olarak almaları gerekir. Tansiyon ölçülmeden önce en az 20 dakika önce sigara ve alkol alınmaması  doğru olarak çıkması için ölçümlerin doğru olarak çıkması için gereklidir. Yüksek tansiyon her yaşta görülebiliyor olması ve çok sinsi bir hastalık olması nedeniyle bu hastalığa dikkat etmek gerekiyor. Birdenbire belirti vermeden de ortaya çıkabilen Bu hastalık aslında bir nevi kalp hastalığıdır. Felç boyun ve bacak damarlarında tıkanma kalp yetmezliğinin oluşmasına neden olma çeşitli böbrek hastalıkları ve görme kayıplarına neden olan bu hastalık özellikle 40 yaşın üzerindeki kilolu insanlarda sigara içen insanlarda daha stresli yaşayan insanlarda ve şeker hastalarında görülmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git