Yalan söyleyen çocuklar

Yalan söyleyen çocuklar
21 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 175 kez okundu.

Yalan söylemek hemen hemen herkesin zor bir durumdan kurtulmak ya da karşısındakini üzmemek için başvurduğu bir yoldur. Ancak diğer yandan karşıdaki kişiyi yanıltmak ve yanış bilgi vermek amacıyla kasıtlı olarak ortaya konan bir kandırma davranışı da olabilmektedir. Her ne kadar herkes tarafından kullanıyor olsa da doğru bir davranış olmadığı konusunda insanlar hemfikirdir. Bu nedenle ebeveynler  çocuklarında yalan söylemek durumuyla karşılaşınca endişe yaşamaktadırlar.

Yalanda yaş düzeyi önemlidir!

Yalan söylemek konusunu değerlendirirken öncelikle çocuğun yaşını ele almamız gerekmektedir. Eğer çocuğunuz 3 yaşından küçükse yalan konusunda bir bilgisi henüz yoktur. Bu dönemde çocuklarda benmerkezcilik hakimdir. Yani çocuklar karşısındaki kişinin kendisinin düşündüğü her şeyi bildiğini, onun gördüğü her şeyin karşısındaki kişinin de gördüğünü düşünmektedir. 3-5 yaş arası dönemde de yalan gerçek anlamda kullanılmamaktadır. Çocuk bu yaş aralığında hayal dönemini yaşamaktadır. Bu nedenle kendisi sürekli hikayeler uyduracaktır. Örneğin; hayali bir arkadaşı olduğundan söz edebilir. Bunlar gelişim dönemine göre normal davranışlardır. Okulun ilk yıllarında çocuklar daha çok karşısındakini üzmemek için gerçeği söylememe davranışı göstermektedir. Asıl anlamda gerçek-yalan arasındaki farkı ayırt edebilme 8-10 yaşlarında başlamaktadır. Çocuk bu dönemde doğru ile yanlış arasındaki muhakemeyi yapabilecek düzeye gelmektedir.

Çocuklar neden yalan söyler?

Çocuklar ve gençlerde yalan söyleme davranışının altında yatan birtakım sebepler vardır. Bunlar birtakım ihtiyaçlar, anne babadan beklentiler, sosyal ilişkilerde yetersizlik, güven eksikliği, ilgi çekmek ve takdir kazanma ihtiyacı, anne babayı hayal kırıklığına uğratmama çabası, küçümseyici ve aşağılayıcı tutuma maruz kalma, sevgi ve şefkat eksikliği, ilgi eksikliği gibi durumlar olabilmektedir.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Her şeyden önce çocuğunuza yaklaşım tarzınız çok önemlidir. Ona öfkeli bir tepki göstermekten ziyade tutarlı, mantıklı tepkiler vermelisiniz. Çocuğunu doğruyu söylemesi için zorlamayın, baskı kurmayın. Böyle bir tutum davranışı değiştirmeyeceği gibi pekişmesine neden olacaktır. Ona doğru söylemenin önemini öğretin.

Eğer çocuğunuz küçükse ve gerçek ile hayali ayırt edemiyorsa ona ‘Bu güzel bir hikayeydi, güzel hayal kuruyorsun.’ gibi dönütler verin ki ayrım gücü gelişebilsin. Cezayı ortadan kaldırın. Bir durumla karşılaştığınızda suçlu aramayın. Onu anladığınızı gösteren bir yaklaşım sergileyin.

Unutmayınız ki çocuklar yalan söyleme özelliğiyle doğmamaktadır, bu sonradan kazanılan bir özelliktir öğrenilmektedir. Çocuk çevresinden ne görürse onu öğrenmektedir. Bu neden çocuğunuza doğru bir model olmanız son derece önemlidir.

Eğer çocuğun yalan söylemesi çok ileri bir boyuttaysa, gerçekle yalanı ayırt edemiyorsa bir çocuk psikiyatri uzmanından yardım alınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git