Uyku Problemi Neden Olur? -3

Uyku Problemi Neden Olur? -3
4 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 111 kez okundu.

Serimizin ilk iki yazısında uykunun önemi ve uyku probleminin altında yatan psikolojik ve fizyolojik nedenleri inceledik. Serimizin son yazısında ise, uyku problemlerinin yatak odanızdan kaynaklı nedenlerini ele almaya çalışacağız. İyi okumalar!

980x-85

Yatak Odasında Ses Nasıl Olmalıdır?

Yatak odasının seslerden izole edilmiş olması gerekir. Bunu, odanızın yerini planlarken düşünmeniz sizin yararınıza olacaktır. Odanın, gürültü olan veya trafik akışının olduğu tarafta değil, daha sakin bir tarafta olması gerekir. Benim oturduğum evin dışında her yerden araçlar geçiyor, gürültüsüz 1 odam bile yok diyorsanız izole yöntemlerini denemelisiniz. Küçük fikirler hayat kurtarır.

gpointstudio_0

Yatak Odasını Sadece Uyumak İçin Kullanın!

Yatak odasını farklı amaçlar için kullanmayın; ders çalışmak, müzik dinlemek, biriyle telefonda konuşmak gibi çeşitli etkinlikler yatak odasının dışında yapılmalıdır. Yatak odası adı üzerinde yatmak, uyumak için kullanılır. Farklı amaçlar, aktiviteler için kullanıldığında hatıraları canlı tuttuğu için uyku düzeninizi olumsuz etkileyebilir.

sleep-1209288_960_720

Renkli bir hayatınız varsa ve bunu evinizin her köşesine yansıtmayı seviyorsanız yatak odanızı hariç tutmanızı önerebiliriz.. Yatak odasında canlı renkler kullanıldığında uyku problemiyle yüzleşebilirsiniz. Daha çok sizi dinlendirecek, içinizi ferahlatacak renkler tercih edin.

sleeping-in_custom-51264b9df561f11e75932c5d05976602636d9e60-s900-c85

Uyumadan Önce Kafein Kullanmaktan Kaçının!

Yatmadan önce kafein içeren içeceklerden uzak durarak uyku probleminden kurtulabilirsiniz. Örneğin; yatmadan yarım saat önce içilen bir bardak kahve sizin uyumanızı zorlaştırır. Bunun etkisini azaltmanın en kestirme yolu kahvenin üzerine bir iki bardak su içmektir.

İmkânlar ölçüsünde uyumadan önce ılık suyla yapılan güzel bir duş vücudunuzu uyumaya hazırlar. Sizi dinlendirir.

business woman sleeping on the job at work

Yatak Odasının Isısı Çok Önemlidir!

Yatak odasının sıcaklığı da çok önemli bir faktördür. Çok soğuk bir yatak odasında sadece üzerinize aldığınız yorganla ısınıp uyumamalı; bizi rahatsız edecek kadar ısınmış odayı da tercih etmemelidir. Orta karar bir ısı sizin uykuya dalmanıza yetecektir.

Sleeping_problems_concept_BillionPhotos.com_Fotolia

Uyuma süresini de çok iyi ayarlamak gerekir. Bir gün 7 saat uyuyup diğer gün 11 saat uyursanız uyku düzeniniz bozulur ve kendinizi rahatsız hissedersiniz. Her gün kaç saat uyuyorsanız o kadar uyumayı tercih edin. Bu düzeni bozmayı alışkanlık haline getiren kişiler genelde yoğun iş temposuna sahip insanlardır. “Tatil olduğunda doya doya uyuyayım, güzelce dinleneyim.” şeklinde düşünerek sabah geç uyanırlar. Uyku düzeninizi bozacak bu davranıştan kaçınmalısınız.

parentssleepingbadly_custom-f142290f2db65c1666007ee38fa2c1717f2ba095-s900-c85

Her Zaman Aynı Yerde Uyuyun!

Son olarak alışık olduğunuz yerlerde uyumayı tercih edin. Bir gün yatak odasında uyuyup başka bir gün çekyat üzerinde uyumaya kalkışmayın. Vücut alışık olduğu yeri istediği için farklı yerde uyumaya kalkıştığınızda yadırgayacaktır. Haliyle uyku problemi yaşarsınız.

Bütün bunları uygulamanıza  rağmen hala uyku problemi çekiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git