Uyku Problemi Neden Olur? -2

Uyku Problemi Neden Olur? -2
3 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 63 kez okundu.

Serimizin ilk yazısında uykunun insan hayatında ne denli önemli olduğuna değinmiştik. Bu yazımızda ise, uyku probleminin altında yatan sebepleri irdelemeye çalışacağız.

Uyku-Problemi-Yaratan-Önemli-Sebepler

Akşam Yemeğini Abartıyorsanız Dikkat!

Akşam yemeği konusuna gelelim. Eğer akşam yemeğini çok fazla yiyorsanız bu durum uyku problemi yaşamamıza neden olur. Çünkü mide hala o yiyecekleri eritmek için çalışır, vücudunuzu uyanık tutar. Akşam yemeği saatini öyle ayarlamalısınız ki uykuya dalmadan önce mideniz çalışmayı çoktan bitirmiş olsun. Bunun için en ideal süre yatmadan 4-5 saat önce akşam yemeği yemektir.

uyku-sorunu

Spor yapmak da uyku düzenimizi dengeleyen önemli faktörlerdendir. Düzenli yapılan spor vücudumuzdaki çoğu sıkıntıyı çözer. Rahat uyumayı kolaylaştırır. Kendimizi dinç hissettirir. Kendine güven duygusunu geliştirir. Düzenli spor yapan insanlarla kısa bir muhabbet edin. Farkı görürsünüz. Nasıl da kendilerine güveniyorlar değil mi?

uyku-sorunu-1

Günün Stresini Kapıda Bırakın!

Özellikle günün stresini yatak odanıza taşımayın. Bırakın o stresli düşünceler odanın dışında kalsın. İş hayatınız bugün sorunlu geçmiş olabilir. Veya iş arkadaşlarınızdan biriyle tartışmış olabilirsiniz. Ek mesai yapmış, patrondan fırça da yemiş olabilirsiniz. Bu sıkıntılar yatak odanıza girmesin. Yatmadan önce zihninizi tamamen boşaltın.

A man sleeping

Bazı insanlar tam olarak uykusu gelmediği halde uyumaya çalışırlar. Bu hataya düşmeyin. Tam olarak uykunuz gelmeden yatağa girerseniz elbette uyumakta zorlanırsınız. Uyku saatinin geldiğini sanırım herkes bilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git