Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk Nasıl Geçer?
25 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 164 kez okundu.

Altında kalıtsal nedenler yatan, bir hastalık olarak bilinen ‘uçuk’u çoğu zaman önemsiz görürüz. Uçuğun asıl nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak araştırmalara göre yeryüzündeki insanların %70-80’inin hayatlarında en az bir kez uçuk çıkardığı görülmüştür.

Uçuk Neden Oluşur?

Uçuk bağışıklık sistemiyle bağlantılıdır. Yoğun stresli günler, yemekten kesildiğiniz, yeterli vitamini alamadığınız dönemler uçuğun oluşuna meydan hazırlar. Uçuk ruh yapınızla da bağlantılıdır. Moral bozukluğu, kaygı gibi durumlarda uçuğunuzun çıkma ihtimali daha yüksektir.

Uçuk Tedavisi

Uçuk tedavisinde aklınıza ilk gelecek şey ilaç olabilir. Evet, ilaçlar uçuğu geçirir ancak bağışıklık sisteminizi zayıflatması negatif yönüdür. Bu da bir uçuğu geçirirken diğerinin çıkmasına zemin hazırlamaktan başka bir şey değildir.uçuk2

Peki, uçuğu ilaç kullanmadan geçirmenin yolları nelerdir?

Birçok tedavide olduğu gibi bitkisel ürünlere başvurmak uçuk tedavisinde de en yararlı yöntemdir. Soğuğundan yararlanmak ve ağrınızı dindirmesi açısından buz kompresi uygulayabilirsiniz. Ayrıca doğal antibiyotik özelliği olan ‘sarımsak’ı uçuk bölgesine uygulayabilirsiniz. Bunun için sarımsağı ezerek bölgeye masaj yaparak uygulamanızda fayda vardır.

Elma Tedavisi

  • 1 adet elma
  • 2 bardak su

Kabuklarını soyduğunuz elmaları 2 bardak suda kaynatın. Çok ısıtmadan ılık hale geldikten sonra alıp uçuğunuza sürün. Gün içerisinde dilediğiniz kadar uygulayabilirsiniz.

Isırgan Otu Tedavisi

  • Bir tutum ısırgan otu
  • 1 bardak su

Bir tutam ısırgan otu ile 1 bardak suyu karıştırarak ocakta kaynatın. Kaynattıktan sonra bir süre ılık hale gelmesini bekleyin. Karışımı süzün. Soğuyunca uçuğunuza masaj yaparak uygulayın. Gün içerisinde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Papatya Tedavisi

  • Bir tutam mayıs papatyası
  • 1 çay bardak su

Kaynattığınız 1 çay bardağı su ile papatyaları karıştırın ve demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra günde 3-4 kere uçuk bölgesine uygulayabilirsiniz.

UÇUĞUNUZUN KANAMAMASI, ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN UYGULAMALARINIZI YUMUŞAK, KOMPRES HAREKETLERLE YAPINIZ!

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git