Tırnak yeme alışkanlığına nasıl müdahale edilir?

Tırnak yeme alışkanlığına nasıl müdahale edilir?
22 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 129 kez okundu.

        Dikkat! Tırnak yeme davranışı çocuğunuzda bazı sıkıntıların olduğuna işarettir!

Tırnak yeme alışkanlığı yaşamın hangi döneminde ortaya çıkmış bir uyum ve davranış bozukluğudur. Tırnak yeme davranışı genellikle 3-4 yaşlarında ortaya çıkmaya başlar. Daha öncesindeki yaş döneminde görülmemektedir. Tırnak yeme alışkanlığı hafife alınmayacak bir bozukluktur. Çocukların hemen hemen yarısında görülen bir bozukluk olduğunu unutulmamalıdır. Gergin ve kolayca heyecanlanan çocuklarda diğerlerine göre daha sık görülür.

Ailedeki büyüklerde tırnak yeme alışkanlığına sahip birileri varsa çocuğun onları model olması ihtimali yüksektir. Eğer çocuğunuz küçük bir yaştaysa bu davranışı görmezden gelinebilir. Davranışa yol açan sebepler bulunmaya çalışılarak bunlar giderilmeye çalışılmalıdır.

Aile geçimsizlikleri, çocuklarına yanında meydana gelen anne baba kavgaları, çocuğun azarlanması, şiddete maruz kalması, başkalarının sürekli örnek gösterilmesi, kötülenmesi tırnak yeme nedenleri arasında yer alır. Çocuğun baskı altında büyütülmesi, tırnak yeme huyundan vazgeçmesi için uygulanan sert tedbirler bu duruma neden olabilmektedir. Tırnak yeme bir güvensizlik belirtisi olarak kabul edilebilir. Aile içi aşırı baskı ve otoriter bir eğitimin uygulanması ve çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi, kıskançlık, ihtiyacı olan sevgiyi görememe, sıkıntı ve gerginlik başlıca nedenlerdir. Tırnak yiyen çocukların özgüven eksiklikleri vardır.

Neler Yapılmalı?

Tırnak yeme davranışının altında kesin olarak bir kaygı, stres ya da model alma durumu yatmaktadır. Bu durumun çözümünde öncelikle kaygıyla çalışılmalıdır. Kaygıyı azaltmak, sevgi, ilgi göstermek etkili olacaktır. Tırnak yeme davranışınız azaltması yönündeki baskılarınız bir işe yaramayacaktır aksine şiddetlenmesine neden olacaktır. Bu nedenle baskı kurmak yerine kaygının nedenini bularak bunu azaltmaya çalışmalısınız. Bu süreçte psikolojik destek almakta fayda vardır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git