Tatilde Çocuklarınıza dikkat !

Tatilde Çocuklarınıza dikkat !
14 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 157 kez okundu.

Korkulu bir rüya durumuna gelen obezite, günümüzün en ciddi problemlerin başında yer alıyor. Son senelerde çocukları da tesiri altına almaya başlayan bu hastalık, ailelerin bir hayli tedirginlik yaşamasına sebep oluyor. Genellikle çocukların yaz tatiline başladığı şu zamanlarda televizyon, bilgisayar ve oyun konsollarının başında geçireceği uzun vakitlerin yanı sıra, ayaküstü beslenme biçimi de obezite tehlikesini katlıyor. Çocuklarda obezitenin devam etmesi ise, tip 2 diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, uyku apneleri, ortopedik problemler ve insülin direnci gibi sıhhat problemlerini tetikliyor. Central Hospital’dan Beslenme ve Diyet Eksperi Diyetisyen Deniz Şafak, çocukları tesiri altına alan obezite ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Ciddi bir süreğen hastalık olan obezite, kalıtsal ve bölgesel etkileşimli bir yapıya sahiptir. Vücutta olması gerekenden daha çok miktarda yağ dokusunun bulunmasıyla ilerleyen bu hastalık, kesinlikle iyi bir tıbbi tedavi gerektiriyor. Çocukların obezite ile tanışmalarındaki en mühim faktörler ise, yetersiz aktivite, hatalı beslenme ve kalıtsal sebeplerdir.

Obezite, psikososyal bozuklukları tetikliyor

Ayaküstü yeme alışkanlığı çocukların da süratli ve sağlıksız bir beslenme düzenine sahip olmalarına sebep oluyor. Bu halde çocukların sahip olunan kilolarında artış yaşanmasına yol açıyor. Hem de çocukların televizyon, bilgisayar ve oyun konsollarının karşısında harcadığı uzun süreler hareketliliğin azalmasına ve kilo alımına zemin hazırlıyor. Obezite, sadece kilo artışıyla sınırlı kalmazken, psikososyal bozuklukları da yanında getiriyor. Bu hastalık, çocukların fiziki performans gerektiren faaliyetlere uyum problemi yaşamasına, aşırı kiloları nedeniyle de sosyal çevresinde dışlanmalarına sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle fiziki görünümleri yönünden çocuklarda sosyal izolasyona kadar gidebiliyor. Arkadaşlarının dışladığı çocuk sosyalleşecek aktivitelere katılmaktan çekinir ve vakitle daha hareket etmeyen bir hayata sürüklenir. Bu noktada ailelerin çocuklarına daha duyarlı yaklaşmaları gerekiyor. Çünkü obezite bir hastalıktır. Bu amaçla çocuklarda süratle kilo artışı görülüyorsa rutin hastalıklarda bulunduğu gibi kesinlikle bir eksper desteğine başvurulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git