Stresi Kontrol Etmenin 5 Yolu

Stresi Kontrol Etmenin 5 Yolu
26 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 183 kez okundu.

Stres, kişinin kendini, baskı altında, gergin ve huzursuz hissettiği durumlarda ortaya çıkan, duygu ve davranışlarını etkileyen, psikolojik bir tepkidir. İş hayatında, özel hayatında veya evde ortaya çıkan olumsuz durumlar buna sebep olabilir.

Kişi bu olumsuzluklarla baş edemeyeceğini düşünerek huzursuz ve gergin olur bu durum ise stresin ortaya çıkmasına sebep olur. Huzursuz bir yaşam, maddi ve manevi sıkıntılar, ani değişiklikler, korkular, ayrılıklar, kazalar, kararsızlıklar, haksızlıklar veya çatışmaların arasında kalmak stresin tetiklemektedir.

Zihinde başlayan stres olgusu, bedenide etkilemekte ve fiziksel olarak da kişiye zarar verebilmektedir. Hem psikolojik, hem zihinsel hem de fiziksel olarak zarar veren stresin olumsuz sonuçlarının arasında; depresyon, kanser, obezite, kalp krizi, kısmi felç, yüksek tansiyon gibi hastalıkları saymak mümkündür.

stresle-basa-cikmak

Ortaya çıktığı andan itibaren kişinin hayatına olumsuz yönde pek çok etkisini de taşıyan stresle başa çıkmak ve stresi kontrol etmek için uygulayabileceğiniz en önemli yöntemlerin arasında şunları sayabiliriz;

  • Öncelikle yaptığınız iş her neyse bırakın,
  • Yavaş yavaş ve acele etmeden nefes alıp verin,
  • Esneme hareketleri yapın, özellikle boyun kaslarınızı gevşetmeye çalışın ve mümkünse biraz yürüyün,
  • Stresi yaratan ortamda iseniz, oradan uzaklaşın,
  • Gözlerinizi kapatarak kendinizi; huzurlu, mutlu ve güvende hissettiğiniz bir yerde hayal etmeye çalışın.
  • Kendinizi en mutlu ve en başarılı olduğunuz zamanlarda hayal edin.

Stres oluştuğu anda bu gibi yöntemler ile kendinizi olumsuz duygulardan kurtarabilirsiniz. Ancak stres ile tam olarak mücadele edebilmek için, stressiz yaşamayı kendinize bir yaşam şekli olarak benimsemeniz ve düşünce yapınızı bu şekilde eğitmeniz gerekmektedir.

stres-problemleri

Bu sayede, uzun vadede mutlu, huzurlu ve stresin olmadığı bir hayat yaşamaya başlayabilir ve hem stresi hem de stresin meydana getirdiği rahatsızlıkları, hayatınızdan tam olarak çıkarmış olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git