Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce Neden Oluşur?
23 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 154 kez okundu.

Sivilceler hiç kimse için hoş bir görüntü kaynağı değildir. Özellikle bayanlar hayatlarının en önemli günlerinin sabahına çoğu zaman küçük bir sürprizle uyanabilmektedirler. Bu da günleri daha başlamadan onları strese sokan bir durumdur. Ergenlik döneminde başlayan bu zorlu cilt hastalığıyla birçok kişi hayat boyu mücadele etmek durumundadır.

Sivilce neden oluşur? Sivilcelerin oluşmasına meydan vermemek için nelere dikkat etmeli?

Artık bizler biliyoruz ki yağlı ciltler sivilcelerin en çok çıkmaya müsait olduğu cilt türüdür. Cilde gerekli bakım, peelingler yapılmadığı takdir yağ ve kirler tüm gözenekleri tıkamakta ve bu da sivilcelerin oluşumuna neden olmaktadır. Makyaj, gözenekleri kapatma konusunda aslında cilt düşmanı bir durumdadır. Cilde uygulanan fondöten, pudra, allık gibi ürünler gözenekleri tıkamakta ve cildin hava almasını engellemektedir. Bu nedenle eve gelir gelmez makyajınızı çıkarmaya ve olabildiğince cildinizi havalandırmaya özen gösteriniz.

sivilce_nedenleri

Cilt yağlanması hormonlarla ilgilidir. Özellikle ergenlik döneminde fazla salgılanan hormonlar bu dönemin sivilceleri geçmesine neden olmaktadır. Adet dönemlerinde de hormonlara bağlı olarak daha çok sivilce görülmektedir. Cildiniz yağ dengesi son derece önemlidir. Bu nedenle yağlanmayı arttırıcı kremlere dikkat etmelisiniz. Aşırı nem yine cildinizde yağlanmayı arttıracaktır.

Beslenmeniz de sivilcelerinizin oluşumun da etkili bir yapıya sahiptir. Doktorların uyarılarına göre baharatlı yiyecekler, kuru yemiş, cips, çikolata gibi yiyecekler sivilceyi arttırmaktadır. Ayrıca sizin bünyenize göre size dokunan, cilt yağlanmanızı ve sivilce oluşumunuzu tetikleyen başka gıdalar da söz konusu olabilir. Bunları takip ederek azaltmayı denemelisiniz. Ayrıca vitamin almaya ve susuz kalmamaya özen gösteriniz.

sivilce_nedenleri1

Sivilceleriniz psikolojinizden etkilenmektedir. Aşısı stres, kaygı durumları cildinize yaramamakta, kendini anında sivilce olarak dışa vurmaktadır. Bu sivilcelerini eleyerek onu yüzünüze daha çok yaymanız sizi daha çok zor duruma sokacaktır. Oluşan kızarıklık ve şişlikler de cabası. Bu yüzden sivilceniz çıktığında kendinizi tutmanız ve onu ellememesi gerekmektedir. Aksi takdirde sivilceniz geçse dahi leke kalma olasılığı yüksektir.

 

Etiketler:

Sivilce Neden Oluşur? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git