Sağlı Sollu Mobbing

Sağlı Sollu Mobbing
28 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 56 kez okundu.

Belli bir ortamda yaşayan herkesin başına gelebilecek bir süreçtir mobbing. Bir kişinin, bir veya birkaç kişi tarafından sistematiksel olarak düşmanca ve etik dışı hareketlerle psikolojik baskı altında bırakılması olarak tanımlanabilen mobbing, mağdurlar açısından son derece tehlikeli bir süreçtir.

Mobbing

Toplum tarafından bilindiği gibi mobbing sadece üstten alta doğru uygulanan bir süreç değildir. Kişiler eşit seviyede bulunan diğer kişiler tarafından da mobbing altında bırakılır. Cinsiyet farkı gözetmeden her kesimden insana uygulanmakta olan mobbing, aşağılama, kötü muamele ve şiddet gibi uygulamalar ile kişileri yıldırma çabalarıdır. Mobbinge uğrayan mağdur kişiler bu durum neticesinde bir takım sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirler. Konsantre olamama, panik, depresyon, uykusuzluk ve baş ağrısı gibi fiziksel ve ruhsal bunalımlara sürükleyebilmektedir. İşten ayrılmaya kadar giden bu süreçte mağdur kişi, problemin ortadan kalkması için derhal gerekli birime veya hukuki kanallara müracaat etmelidir. Tek başına aşılması mümkün olmayan bu süreç, rahatsızlıklar gün yüzüne çıkmadan danışman desteğiyle atlatılmalıdır.

Mobbingin Uygulayıcıları

Genellikle iş ortamında oluşan mobbing, ortamda bir miktar farklı olan kişilerin başına gelebilecek kaçınılmaz bir son denilebilir. İşyerine yeni gelen biri, patronun veya müşterilerin övgüsünü almış bir, herhangi bir şeye başarı elde etmiş biri veya giyimi, düşünce tarzı olarak farklı olan biri üzerinde diğer çalışanlar tarafından psikolojik baskı – mobbing uygulanmaktadır.

Kendisinin mükemmel olduğuna inanan, en iyilere layık olduğunu düşünen narsist mobbingciler, çalışanları işlerini kaybetmekle tehdit ederek her işi yaptırmaya çalışan patron ve hiddetli mobbingciler, başkalarının üstünlüğünü hazmedemeyen ama sürekli gülümseyen ikiyüzlü mobbingciler ve sürekli başarısız olup da bunun nedeni başkalarına yıkmaya çalışan mobbingciler, kişilerin hayatını hiçe sayarak bir takım sıkıntılara sokmaktan geri durmazlar.

İste-mobbing

Mağdurlara Öneriler

Psikolojik ve fiziksel sıkıntılara kadar sürüklenebilme ihtimaline karşı mağdur kişiler öfkeden ve ani hareketlerden sakınmalıdırlar. Uzman desteğinin şart olduğu bu durumlarda derhal uygun yerlere müracaat edip sorunun ortadan kalkmasını istemek herkesin hakkıdır. Şirketlerde mobbing için koruma hukuku olduğu için bu sorunun kalkması için hukuki mercilere de başvurmak sorunu çözüme kavuşturacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git