Reflü Hastalığı Hakkında Her Şey -1

Reflü Hastalığı Hakkında Her Şey -1
7 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 187 kez okundu.

Reflü bir mide rahatsızlığıdır. Midedeki besinler yemek borusundan tekrar ağıza gelir. Bu yemeklerin bir kısmı mideden geldiği için çok güçlü asitler barındırır, boğaz tahrişi yemek borusunun tahriş olması Farenjit hastalığı oluşabilir. Midemizdeki öğütülmüş besinlerin yemek borusu ile mide arasındaki kapaktan sızması ve yukarı çıkması ile ağızda hiç hoş olmayan keskin bir tat oluşur. Yetişkin insanlarda her yüz kişinin beşinde bu hastalık ortaya çıkar.

Woman with chest pain isolated over white

Reflü Hastalığı Belirtileri

Mide yanması, mide ekşimesi, ağızda ekşi tat oluşması, besinlerin bir kısmının tekrar yukarı çıkması sesin kısılması hazımsızlık gibi belirtileri olan Reflü hastalığı kolayca tedavi edilebilir. Ancak öncelikle reflü hastalığının tanısının konulması gerekir.

reflu-nedir

Reflü Hastalığı Tanısı Nasıl Konur

Hastalığın tanısının konulması için doktorunuz endoskopi yöntemi kullanabilir. Gastroskopi yöntemi de reflü hastalığının tanısı için kullanılır. İde bu şekilde incelenerek hastalığın seyri hakkında bilgi edinilebilir.

reflü

Reflü Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

Bu tip hastalıklarda ilaç ve cerrahi operasyon teknikleri kullanılarak tedavi sağlanabilir. Genellikle ilaçlar mide asidini azaltarak hastayı rahatlatmaktadır. Mide kapağı sorununu halletmek için ilaçlar yeterli değildir. Bu nedenle Reflü hastalığı olanlar etkin bir şekilde bu hastalıktan kurtulmak isterlerse cerrahi müdahale seçeneğini tercih edebilirler. Reflü hastalığı tedavi edilmediğinde, ileri süreçte mide ile ağız arasındaki yemek borusunun tahrişi hatta yemek borusu kanserine yakalanabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git