Otizm Belirtileri ve Tedavisi

Otizm Belirtileri ve Tedavisi
5 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 82 kez okundu.

Otizm en sık rastlanılan bozukluklardan biridir. 3 yaşında önce ortaya çıkmakta ve ömür boyu devam etmektedir. Otizm, tanısında kendini tek bir alanda gösteren bozukluk değildir. Motor becerilerde, sosyal etkileşim becerilerinde, dil ve iletişim becerilerinde ve bilişsel alanda sınırlamalarla kendini göstermektedir. Otizm nedeni konusunda ortak bir görüş bulunmamaktadır. Erkeklerde görülme oranı kızlardan 4 kat fazladır.

Otizm2

Otizm Belirtileri

otizm_belirti

  • Çevreye tepki vermeme
  • Bebeklik döneminde sesleri, yüz ifadelerini taklit etmeme
  • Yüz ifadelerine karşı donuk tepki, fazla gülümsememe
  • Ses çıkarmada gecikme
  • Yaşıtlarına göre ilgisizlik
  • İnsanlarla göz teması kurmama
  • 6-12 aylık dönemde ismi söylendiğinde tepkisiz kalma
  • Bir şeye uzun süre sabit bakma
  • El çırpma, ileri geri sallanma gibi davranışlar

Otizmli çocuklarda iletişim sorunları, dili kullanmada gecikme görülür. Sosyal ilişkilerinde gerekli olan sözel ve sözel olmayan iletişimi kuramazlar. İnsan seslerinde genelde rahatsız olurlar ancak doğa sesleri, makine sesleri, hayvan seslerini çok severler. Bu sesler ilgilerini çeker. Sosyal ilişkileri bozuktur, arkadaş edinemezler. Genelde yalnız kalmayı tercih ederler. Bir nesneye çok uzun süre odaklanabilirler. Nesnelerin her ayrıntısına dikkat eder, değişiklikleri anında fark ederler. Mekanik aletlere, dönen nesnelere meraklıdırlar. Dönen nesneleri saatlerce izleyebilirler.

otizm_nedir

Otizm Tedavisi Nasıl Olur?

Otizmde erken tanı son derece önemlidir. Otizm tedavisinde amaç çocuğu yaşına uygun sosyal, dil, iletişim, akademik becerilerini geliştirmektir. Bu amaçla bu yönlerini geliştirmeye dönük özel eğitim programları hazırlanır. Otizm tedavisinde aileye de çocuklarının iletişim şeklini anlamaları, geliştirmeleri için eğitimler verilir. Çocukların tedavisinde oyunlar, dans, müzik etkili olabilmektedir. Tedavi de en çok zorlayan nokta çocuğun dikkat problemidir. Bu sorun da ilaç tedavisiyle çözülebilmektedir.

Otizm tedavisinde ilaçların bir etkisi yoktur. Sadece davranış ve dikkat bozukluklarının olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için ilaç kullanılır ve terapiler, eğitimler yoğun şekilde uygulanır. Otizm tedavisinden en etkili yol erkenden başlanan ve yoğun şekilde devam eden eğitimlerdir.

Otizm__

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git