Okuldan korkan çocuklara nasıl yaklaşılmalı?

Okuldan korkan çocuklara nasıl yaklaşılmalı?
20 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 126 kez okundu.

Okul fobisi çocuklarımızda sıkça karşımıza çıkan bir kaygı türüdür. Kuvvetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ya da bu konuda istemsiz görünüp aşırı kaygı durumu yaşamasıdır. Özellikle anaokulluna ve ilkokuluna başlayan çocuklarda daha sık görülmektedir.

Okul fobisini gözlemlemek çok zor değildir. Kendini belirin özelliklerle göstermektedir. Oku fobisi yaşayan çocukta okula gitmemek için ağlama, başının ağrıdığını söyleme, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ateşin çıkması gibi fiziksel belirtiler gözlenmektedir. Oku fobisine yalnız kalmaktan korkma gibi durumlarda eşlik edebilmektedir. Tüm bu durumlar çocuğa ‘Tamam, okula gitmiyorsun.’ dendiği an ortadan kalkmaktadır.

Peki ‘okul fobisi’ yaşayan çocuklara nasıl davranmalıyız?  Öncelikle çocuk okula yeni başlıyorsa, okulların açılmasından bir hafta önce oryantasyon (uyum) için okula başlamaları gerekmektedir. Bu onların çevreye uyumlarını sağlayacak ve alışma süreçlerini kısaltacaktır. Okulu çocuğa sevimli hale getirme, özendirme girişimiyle gerekirse önce bir saat sonra yarım gün, sonunda tam gün okula gitmelerini sağlanmalıdır. Gerektiğinde annelerin de okula gelmelerini ve çocuk kendini rahat hissedinceye kadar sınıfta oturmalarını sağlamak yararlı olacaktır.

Çocuklar ağlayıp kendilerini yere atabilir, sınıfa girmemek için direnebilirler. Bu durumda çocuğa onu anladığınızı hissettiren, ona güven veren bir yaklaşım sergilemez çok önemlidir. Onu tehdit eden, suçlayan, zorlayan ya da küçük düşüren tavırlardan uzak durmanız gerekir. Çocuğunuz okula gitmek istemediği ve bu duruma direndiğini için onu cezalandırmayınız. Ancak geri adım da atmamanız gerekmektedir. Geri adım atmanız bu durumun pekişmesine neden olacak ve durumu daha da zorlaştıracaktır.

Unutmayınız ki çocuğunuz ortaya çıkan okul fobisinde anne ve babası olarak sizin ona olan yaklaşımlarınızın da etkisi vardır. Bu nedenle bu süreçte çocuğunuza olan yaklaşımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

anneden-ayrilamama-korkusuA young asian girl with a thermometer not feeling very well.okul-fobisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git