Öfkenizi Tanıyın 2

Öfkenizi Tanıyın 2
31 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 52 kez okundu.

ÖFKENİN BELİRTİLERİ

  • Fiziksel ve sözel olarak saldırganlık, aşırı eleştirici olma, sürekli kusur bulma, önyargılılık, isyankâr davranışlar gösterme.
  • Kin ve nefret belirten, aşağılayan, kuşkucu ve suçlayıcı sözler söyleme.
  • Güvensiz, kıskanç, tartışmacı, alaycı ve yargılayıcı davranışlar gösterme.
  • İçe kapanma, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı gibi psikosomatik belirtiler, depresyon, suçluluk duygusu, ağlama, kıskançlık, aşağılayıcı, yargılayıcı tavırlar.ofkekontrolu-min

ÖFKENİN BİZDE BIRAKTIĞI ETKİLER NELERDİR?

Öfke kontrol edilmediğinde bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Bunlar; fizyolojik, düşünsel ve davranışsal boyutta yaşanır. Fizyolojik tepkilerine bakıldığında karşımıza kan şekerinde yükselme, nabzın ve kan basıncında artış, nefes almada zorlanma, baş ağrısı, kas ve boyun ağrıları çıkmaktadır. Zihinsel belirtileri ise; konsantrasyonda bozukluk, performanslarında bozulma ve azalma, unutkanlıkta artış, uykusuzluk, dikkatsizlik görülmektedir. Davranışsal olarak; sigara ve alkol bağımlılığı, sürekli hissedilecek huzursuzluk hali, aceleci davranma, ilaç kullanma, aşırı yemek yeme.

ÖFKEMİZİ NASIL İFADE EDERİZ?

  1. Öfkenin İçe Yönelmesi

Bazı kişiler öfkelerini ifade etmede zorlanırlar. Kendilerine ait kuralları ve ölçüleri olduğu için, böyle kişiler öfkelerini ifade etmeye engel koyarlar. Bu kişilerin öfke tepkileri genellikle somurtma, küsme, surat asma gibi edilgen tepkilerlendir.

somurtkaniçekapanık içeyöneiköfke

  1. Öfkenin Dışa Yönelmesi

Öfkenin dışa yönelmesi, öfke duygusunun sözel olarak ifade edilmesidir. Ancak bu ifade bir volkan patlamasına benzer ve kontrolsüzdür. Öfkeleri dışadönük bireyler çoğu zaman zorbaca davranarak başkalarına zarar verici ve onları küçük düşürücü tarzda davranırlar. Bu şekilde davranan kişilerin toplumdan dışlanmaları kaçınılmazdır.

  1. Öfkenin Kontrol Edilmesi

Öfkenin öncelikle fark edilmesi daha sonra ise bunu etkili bir şekilde ifade etmenin yollarını kullanmak şeklinde ifade edilebilir. Bu durumda bireyin öncelikle öfkenin ne olduğunu anlaması ve onu nasıl yöneteceğini bilmesi gerekir.

öfkekontrolü-min

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git