Nedir bu Çikolata kisti ?

Nedir bu Çikolata kisti ?
21 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 159 kez okundu.

Endometriozis yani tanınan adı ile çikolata kisti ile ilgili veriler veren Prof. Dr. Fatih Şendağ, çikolata kistinin, rahmin iç tabakasında tespit edilen ve her ay regl ile dışarıya dökülen endometriumun bedende rahim dışında bir yere yerleşmesi neticesi meydana çıktığını söyledi.

Genellikle pelvisin içine, yumurtalıklara, rahmin dışına, rahmin arkasındaki alana, bağırsaklara, idrar kesesi ve rektum bölgesine yerleşen kistin kuvvetli ağrılara niçin olduğunu altını çizen Prof. Dr. Şendağ Kadınlar az ya da çok bir regl sancısı çeker. Ama kimi zaman önemsenmeyen bir regl ağrısı altında, çikolata kisti yatıyor olabilir. Bu noktada ağrılara karşı dikkatli olmak gerekiyor ifadelerini kullandı.

Tanının konulabilmesi amacıyla ultrasonun lüzumlu olduğunu, kimi zaman hiç sendrom vermeden meydana gelen çikolata kisti amacıyla rutin kontrollerin de mühim olduğunu altını çizen Prof. Dr. Şendağ hastaların genelde süreğen ağrı ve çocuk sahibi olamama şikâyetleriyle hastanelere başvurduğunu, ilaç tedavisiyle eş güdümlü ileri evrelerde cerrahi operasyonun kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Özellikle şimdilik çocuk sahibi olmamış genç kadınlarda laparoskopik ameliyatın tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Prof.Dr. Şendağ, Kadınların aşağı yukarı yüzde 10’unda görünen ve Endometriozis (Çikolata kisti) adı verdiği hastalık adı gibi masum değil. Çünkü hastalık doğru tanı konmaması ya da öneme alınmaması nedeniyle kısırlaştırıcı tesir yapabiliyor. Bazı endometrioz odakları sinir dokusundan çok zengindir, bu amaçla süreğen ve bilhassa adet esnasında çok kuvvetli ağrıya sebep olabiliyor. Çikolata kistleri hiçbir şikâyet olmaksızın rutin jinekolojik kontrollerde fark edilebiliyor. Ama hastaların büyük bölümü karın alt evresinde görülen sık hissedilen ağrılar nedeniyle hekime başvuruyor. Adetten bağımsız ağrı ve cinsel temas esnasında ağrılar da hastalığın habercisi olabiliyor. Kistlerin tedavisinde ben kapalı ameliyatın (laparoskopi) ile yapılması gerektiğine inanıyorum. Çünkü açık ameliyat gibi kesi olmadığından karın estetiğinin korunuyor. Açık ameliyat ardından meydana gelebilecek komplikasyon riski daha düşük. Ameliyat ardından minimal ağrı hastalar ertesi gün taburcu olup sosyal yaşamlarına dönebiliyorlar şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git