Migren Hastaları Beslenirken Neye Dikkat Etmeli?

Migren Hastaları Beslenirken Neye Dikkat Etmeli?
16 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 160 kez okundu.

Uzun yıllardır bilinen ve çoğu insana acı çektiren migren hastalığı beslenmeleri de çoğu zaman olumsuz yönde etkilemektedir.  Migren hastaları her durumda beslenmelerine dikkat etmelidirler. Aksi takdirde bu hastalık daha da ileri seviyeye gelebilir ve durum kaçınılmaz bir hal alabilir.

Eğer sizler de migren hastalığından yana şikayetçiyseniz mutlaka beslenmeniz de rol alan besinlere dikkat etmeniz gerekir. Migren ağrıları geçici olsa bile çok şiddetli kendini gösterebilmektedir. Bu nedenle beslenmenize rutin olarak dikkat ettiğiniz takdirde ağrıların şiddetini en azından azaltabilirsiniz. Uykusuzluğun, açlığın, stresin, aşırı fiziksel yorgunluğun ve hormonal değişikliklerin etki ettiği migren hastalığı öncelikli olarak beslenme bozukluklarından etkilenmektedir. Peki migren hastası ne yememeli?

migren-hastasi

Beslenmenize dikkat etmeye özen göstermeye başladığınız andan itibaren öncelikli olarak eğer sigara ya da alkol tüketiminiz varsa bunu sonlandırmalısınız. Kahve, çay, çikolata, şeker gibi karbonhidrat ve kafeini az da olsa barındıran yiyecek ve içeceklerden olabildiğince kaçınmalısınız. Bilhassa da kolay türü gazlı içecekler içeriğinde bol miktarda kafein barındırmaktadır.

Bu tip içeceklerden uzak durarak migren ağrılarınızı ve ataklarınızı en aza indirgeyebilirsiniz. Bu çeşit içeceklerden uzak kaldığınız halde hala migren atak ve ağrılarınız şiddetli ise uzak durmanız gereken daha fazla çeşit yer almaktadır. Bunlar peynir, salam, sosis gibi kahvaltılık ürünler olmaktadır. İçeriğinde yer alan besinler, tüketimi tetikler ve migren hastalarına zarar verir. O halde migren hastası ne yemeli?

Migren hastasının yememesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir. Bira, turşu, soya sosu ya da fasulyesi gibi yiyeceklerden de uzak durmanız da fayda vardır. O halde ben ne tüketeceğim de bu migrenden kurtulacağım diyorsanız sık sık sezonluk meyvelerden yararlanmalısınız. Sık sık sebze çorbası ve sezonluk sebzelerden yemekler hazırlamalısınız. Armut, elma ve kivi migrenin başlıca düşmanlarıdır.

Headache Woman. (Photo by: Media for Medical/UIG via Getty Images)

Bu meyvelerden tükettiğiniz takdirde mutlaka olumlu etkilerini görebileceksiniz. Ayrıca haşlanmış yumurta ve papatya ya da melisa çayını kahvaltılarınıza her sabah eklediğinizde, migreniniz kendini çok az aralıklarla göstermeye başlayacaktır. Bu şekilde rutin bir beslenme düzeni planına uyarsanız artık migren denen rahatsızlık kendini hiç göstermeyecektir. Ve hiçbir tedavi yöntemi uygulamadan, doğal yollarla beslenerek bu hastalıktan kurtulmuş olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git