Mide Yanmasına Ne İyi Gelmektedir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelmektedir?
8 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 64 kez okundu.

Vücudumuza aldığımız besinlerin parçalandığı öğütüldüğü yer olan midemiz en önemli organlarımızdan biridir. Midenin sağlıklı olarak besinleri öğütmesi ve besinlerin kana geçişinin sağlıklı olabilmesi için mide asitlerinin belli bir ölçüde salgılanması gerekir. Sağlıklı olmayan yaşam tarzına sahip insanlar, sağlıklı beslenmeyen insanlarda mide yanması oluşabilir, bu salgıların dengesi bozulduğunda birçok mide rahatsızlığı ortaya çıkabilir.

2-897x1024

Mide yanması eğer kronik bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıkmıyorsa mideyi rahatlatacak ve mide yanmasını önleyecek bazı önlemler alınabilir. Bu önlemler arasında kişinin yediklerine dikkat etmesi mideyi tıka basa doldurmamaya gayret etmesi yiyecekleri yerken iyice çiğnemesi ve yemek süresini olabildiğince uzatması gelir. Sabahları içilecek bir bardak süt midenin rahatlamasına yardımcı olur. Mide yanması nedeni olan aşırı asit salgılanması süt ile dinmektedir.

05_gebelik_mide-1

Mide Yanmasına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Mide yanmasına iyi gelen besinler arasında süt başta gelir. Mevsiminde yetişen sebze ve meyveler lif oranları yüksek oldukları için ve organik oldukları için mideye zarar vermez ve salgı dengesini bozmazlar. Lahana patates az yağlı yiyecekler, keten tohumu, zencefil çayı mide yanmasına iyi gelir.

50f5833f8251e67fc8933137

Gazlı içecekler mideye zarar verir?

Doğal olmayan her yiyecek mideye zarar verir. Gazlı içecekler içki yoğun asit bulunduran içecekler mide yanmasını daha da arttırır.  Mümkün olduğunda mide yanması geçiren insanların asitli içecekler tüketmemesi yararlıdır. Sigara ve alkol direkt olarak mideyi etkileyen zararlı içeceklerdir.

mide-yanmasi-ne-icsem-iyi-gelir

Midenin Üçte Birini Doldurmak Yeterlidir

Yemek çok lezzetli olsa bile midenin tamamını tıka basa doldurmak yerine midenin üçte birini doldurmak yeterlidir. Mide asitlerinin işlerini daha iyi yapması için yemeklerden sonra 45 dakikalık bir yürüyüş yapmak mide yanması rahatsızlığını giderecektir. Hazım kolaylaşacaktır. Doymuş yağ tüketmek yerine hazmı kolay ve sağlıklı sıvı yağlar kullanmak mide için yararlıdır. Buğday kepeği, kepekli ekmek tüketmek sabahları bir bardak süt içmek, gün içerisinde yeterli egzersizleri yapmak mide yanması şikayetini azaltacak önlemler arasındadır. Ayrıca lifli gıdaların tüketimi de sindirime yardımcı olduğu için lifli meyve sebzeler tüketmeye özen göstermek gerekir. Baharatlı yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmak yararlıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git