Mide Üşütmesi Neden Olur?

Mide Üşütmesi Neden Olur?
28 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 70 kez okundu.

Mide Üşütmesi Neden Olur? Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Üşütme Belirtileri Nelerdir?

Mide üşütmesi aniden başlayan hava değişimleri aşırı soğuk içecek içmek gibi mideye zarar veren durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bazen de virüs ve bakterilerin daha kolay üreyebileceği ortamlar oluştuğunda mide üşütmesi ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda yanlış beslenme ve sabah aç karna asitli içecekler içmek de mide üşütmesine neden olabilir. Mide üşütmesi çok ciddi bir hastalık değildir. Ancak şiddetli karın ağrısı mide bulantısı hatta kusma ve ishale neden olabilir ve keyfinizi kaçırabilir.

mide-gribi1

Mide üşütmesi Tedavisi

Mide üşütmesi tedavisi için doktorunuz size ilaç verebilir. Hastalığın enfeksiyon ya da bakteri nedeni ile geliştiği saptanırsa mide üşütmesi için ilaç verilebilir. Bu ilaçlarla hasta mide üşütmesi belirtilerinden kurtulur.

Ağrı kesicilere hemen saldırmayın

Bazı insanlar hemen ağrı kesici alarak mide üşütmesi rahatsızlığından kurtulmak isterler. Fakat bu çok yanlış bir yöntemdir. Ağrı kesici almak yerine doktora görünmek en mantıklı yoldur. Bakteri ve virüslerin gelişmesini engellemek için tel elden antibiyotik kullanımı için hekim yardımı almak gerekir.

Besin-Zehirlenmesi

Mide üşütmesi olarak tabir edilen rahatsızlık özellikle hafif besin zehirlenmeleri ya da gastrit atakları olarak da tabir edilir ki bunların klinik bulguları hemen hemen aynıdır. Halsizlik şişkinlik mide bulantısı yemek yemekte zorluk çekmek ve bazı kişilerde ateş hali titreme bulgularının oluşmasında mide üşütmesinden şüphelenilir.  Özellikle besin zehirlenmelerinde öncelikle halsizlik iştahsızlık bulantı karında diyare sonrasında ishal başlar.

mide-sikintisi-derinbilgi.net_

Gastrit halsizlik bulantı karın ağrısı ardından kusma olabilir ya da olmayabilir. Fakat ishal başlamaz. Gastrit atağında ishal yokken mide üşütmesi olarak tabir edilen rahatsızlıkta ishal vardır. Bulantı ve kusma mide üşütmesinin en belirgin özelliğidir. Uygun antibiyotik ilaçların verilmesi mide kaslarının rahatlatılması asit yoğunluğunun azaltılması hastayı rahatlatıcı tedavilerin uygulanması bu tür mide üşütmesi rahatsızlıklarında uygulanan genel tedavi yöntemleridir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git