Lazerle Çil Tedavisi

Lazerle Çil Tedavisi
2 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 174 kez okundu.

Çiller, güneş ışınlarının deri içinde oluşturduğu lekelerdir. Renk üreten melanosit hücreleri fazla güneşe maruz kaldıkları takdirde melanin pigmentini fazla miktarda salgılayarak çil olarak bildiğimiz toplu lekelenmelere sebep olmaktadır.

cil2-min

Çillenmeyi Tetikleyen Unsurlar Nelerdir?

Güneşlenme süreleri çillenmeyi arttırır. Denizciler, inşaat işçileri, çiftçiler ve doğa sporları yapanlar gibi açık havada çalışanlarda çillenme sorunu daha çok görülmektedir. Solaryum gibi yapay ışık kaynakları da çillenmeyi arttırır.

cil-750e3027-zmzf

Çillerin Tedavi Edilmesi Mümkün Müdür?

İstenmeyen çiller tedavi edilirken yok edilmesi de mümkündür. Öncelikle lekelerin dermatoloji uzmanı tarafından detaylıca değerlendirilmesi gerekmektedir.. Çiller derinin üst tabakasında yer almaları ve çili oluşturan melaninin lazer ışığını çok iyi emen bir madde olmasından dolayı lazerle yok edilme oranı da en fazla deri lekeleridir.

ç

Çillerin Tedavisinde Lazer Yöntemi

Lazer tedavisinde çok az bir acı hissedilirken tedavi alanları da anestezik kremle uyuşturulmaktadır. İşlem boyunca soğuk hava akımı uygulanarak tedavi alanı da serinletilir. İşlem sonrasında ise yarım saat kadar karıncalanma ve iğnelenme hissi olabilir. Soğuk kompreslerle bu sorun yok olmaktadır.

çiller

Tedavinin Bir Yan Etkisi Var Mıdır?

Lazerle çil tedavisi sonrasında bu alanlarda kabarıklık ve kızarıklık olmaktadır. Çiller 7 ile 10 gün arasında soyularak yok olmaktadır. Bu süreçte ise cilt hassas olacağından ve soyulma nedeniyle yeni rahatsızlıkları tetiklemesi ihtimaline karşı mutlaka nemlendirici kremler ve güneş koruyucu solüsyonlar kullanılmalıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git