Kulaklar nasıl kurutulmalı?

Kulaklar nasıl kurutulmalı?
20 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 149 kez okundu.

Yaz mevsiminde serinlemek ve eğlenceli vakit geçirmek amacıyla sıkça tercih ettiğimiz havuz ve deniz, lüzumlu tedbirleri almadığımız takdirde kulak sağlığımızda mühim ölçüde hasar oluşturabiliyor. Mesela havuza girerken kulak tıpaları kullanılmaması neticesi kulağa kaçan su, kulak yolunun derhal girişindeki ter ya da yağ bezlerinden meydana gelen ve kulak kiri olarak tanınan koruyucu tabakayı yok ederek “dış kulak enfeksiyonu”na yol açabiliyor. Enfeksiyon nedeniyle kulakta ilerleyen kaşıntı, tıkanıklık ve ağrı da hayat niteliğini olumsuz yönde etkiliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Eksperi Doç. Dr. Bayram Veyseller, yaz mevsiminde alıncak kolay önlemlerle gerçekte dış kulak yolu enfeksiyonundan korunmanın zor olmadığına ilgi çekerek, “Enfeksiyondan korunmak amacıyla kulağın kuru kalması çok mühim. Bunu sağlamanın en etkili yollarından biri de, banyo ya da yüzme ardından kulaklarda meydana gelen nemi, düşük ayarda ve 30 santim mesafeden tutulan saç kurutma makinesi ile kurutmaktır” diyor.

Kirli havuzda yüzmek çok riskli

Dış kulak yolunu döşeyen derinin ve kulak zarının dış yüzeyinin iltihaplanması “dış kulak yolu enfeksiyonu” olarak adlandırılıyor. Normalde dış kulak kanalı kendi kendini temizleyebiliyor. Fakat birtakım faktörler sıcak, karanlık ve nemli bir bölge bulunduğu amacıyla bakteri ile mantarların üremesini basitleştiren dış kulak kanalında enfeksiyon oluşumuna yol açabiliyor. Mesela banyo yapar iken ya da havuzda kulak yoluna çok miktarda giren suyun içeride kalması, ıslaklık neticesi mikropların, bilhassa de mantarların bu bölümde yerleşmesine ideal bölge hazırlıyor. Buna bir de havuz ya da denizin pis olması eklenince, dış kulak kanalında bakterilerin ve mantarların üremesi kaçınılmaz oluyor. Hem de kulak parmakla ve pamuk uçlu çubuk gibi sert cisimlerle karıştırıldığında kulak yolunun cildinde meydana gelen çok ufak çatlaklardan da mikroplar girerek enfeksiyon oluşturabiliyor.

Kulağınızı, üzeri pamuk kaplı kulak çubuğu ve parmak gibi sert cisimler ile temizlemeyin.

Kulak kirini çıkarmaya çalışmayın.

Havuza ya da denize girdiğinizde su geçirmeyen kulak tıpaları kullanın. Enfeksiyon sık sık tekrarlıyorsa yüzerken başlık kullanarak suyun kulaklarınıza kaçmasını engelleyin.

Suya maruz kaldıktan sonra kulak kanalının kuruması çok önemli. Yüzdükten ya da duş aldıktan sonra başınızı ve kulak kepçelerinizi hareket ettirmeye çalışarak suyun dışarı akmasını sağlayın.

Ardından kulaklarınızı temiz ve kuru bir pamukla ya da havlu ile içine bir şey sokmadan, dıştan kurulayın.

Düşük ayardaki saç kurutma makinesiyle kulak yolunu kurutmak da etkili bir yol. Saç kurutma makinesini düşük ayarda ve 30 santim uzakta tutarak kulağınızı kurulayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git