Kellik Neden Oluşur?

Kellik Neden Oluşur?
10 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 64 kez okundu.

Saç dökülmesi ya da kellik psikolojik olarak kaygı oluşturan bir durumdur aynı zamanda kellik ya da saç dökülmesi mühim bir sistemik hastalık bulgusu olarak değerlendirilebilir. Saçlar belli bir döngü içinde büyürler ve bu döngü büyüme evresi ismi verilen anagen evresi geçiş evresi adı verilen katagen evresi ve dinlenme evresi adı verilen telogen evresinden oluşmaktadır.

kellik

Dinlenme evresinin bitimine doğru saçlar dökülür ve döngü yinelenerek folikül içinde yeni kıllar büyümeye başlar Normal şartlarda yetişkin bir insanda 100 adet saç kılının dökülmesi normal olarak kabul edilir. Çünkü bir gün içinde kafa derimizde 100 adet saç kılı dinlenme evresinin sonuna yaklaşır.

Saçlarda Büyüme Evresi Bozulursa

Saçlarda büyüme evresi bozulduğunda saçlar normal olmayan bir şekilde dökülmeye başlar. Saç foliküllerinin yıkımı sonucunda meydana gelen Saç dökülmeleri kalıcı saç dökülmesidir ve folikül onarımı söz konusu değildir.

kellik-kendine-guveni-birlikte-bulunmayan-ediyor-563277145b9f1

Saç folikülü yerine fibrotik doku yerleşmiştir. Kalıcı saç dökülmesi bu şekilde meydana gelir. Saç folikülü  tamir edilmesi imkansız olmayan hasarların meydana gelmesiyle oluşan kellik  saçların büyümesini durduran yavaşlatan süreçlerin ortaya çıkmasıyla gelişmeye başlar. Saç dökülmesi türleri en sık karşılaşılan kellik nedenleri olarak androgenetik kellik kalıtsal bir bozukluktur. Bazı durumlarda kemoterapi ilaçları kullananlarda zehirlenme vakalarında radyasyon vakalarında saç kırılması genetik hastalıklar saç sendromu aşırı şekilde saç kurutucu cihaz kullanımı saçların dökülmesine yol açar.

1_d

Ayrıca menopoz hipertiroidi  hipotiroidizm gibi endokrin problemler saç dökülmesine neden olur. Besin eksikliğine bağlı olarak da Saç dökülmeleri ortaya çıkabilir. Psikolojik ve fizyolojik nedenlerle ateşli hastalıklar cerrahi hastalıklar sistemik hastalıklar sonrasında Saç dökülmeleri ortaya çıkabilir. Bunların dışında saç çekme saç kıvırma gibi davranışlarda saçların dökülmesini hızlandırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git