Kariyer Mi Yoksa Çocuk Mu?

Kariyer Mi Yoksa Çocuk Mu?
25 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 256 kez okundu.

Gündemden hiç düşmeyen bir soru, kariyer mi yoksa çocuk mu? Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kadınlar için önemli ve hayati bir soru olma özelliğini yıllardan beri koruyor.

Büyük, kalabalık ve kozmopolit şehirlerde yaşayan kadınlar, hem kariyerlerinde ilerlerken, hem de çocuk sahibi olma özlemini aynı anda yaşıyor ve bu soruyu kendilerine sık sık soruyorlar. Bu yüzden uzmanlarda bu konu ile ilgili fikirlerini ve bildiklerini paylaşıyorlar. Elbetteki sonuç olarak, bu her kadının eşi ile beraber vermesi gereken önemli bir karar.

kariyer-yapmak

Aslına bakacak olursanız; bu konu ile ilgili söylenebilecek kesin ve net bir bilgi yok. Sadece bir çok seçenek var ve kadınlar bu seçeneklerden hareketle istedikleri veya olması gereken yönünde kararlarını veriyorlar. Tabi ki çocuk için kariyerden, kariyer için de çocukdan vazgeçmeniz şart değil.

Kariyer ve çocuk ikilisini  bir arada götürmeye çalışan bir çok anne mevcut. Bu kadınlar  bin bir emekle oluşturdukları kariyerlerini sürdürürken, diğer taraftan tam olarak bir aile kurmayı da başarabiliyor ve evliliklerini bir çocukla taçlandırabiliyorlar. Kariyeri ve çocuğu beraber yürütmeye çalışmanın psikolojik ve duygusal zorlukları da bu noktada başlıyor.

Çocuğunuzun ilk yıllarında her anında yanında olamayıp, yaşadığı bir çok ilk’ e tanık olamayabilirsiniz. Kariyeri ve çocuğu beraber ilerletmenin belki de en zor ve üzücü tarafı bu oluyor bir anne için. Ama diğer taraftan da iki hazzı da beraber yaşamış ve her ikisinden de vazgeçmeden, tüm zorluklarına rağmen başarmış oluyorsunuz.

Cocuk-yapmak

Diğer bir taraftan, kariyerini her şeyin üzerinde tutup çocuk sahibi olmayı erteleyen veya tamamen bu istekten vazgeçen kadınlarda mevcut, bir çocuk sahibi olmak için tüm kariyerini bir kenara koyup, belki büyüdükten sonra yeniden işe dönerim diyen kadınlarda.

Biraz  öncede bahsettiğimiz gibi bu önce çiftlerin, ardından da kadının bireysel olarak vermesi gereken bir karar ve her karar da olduğu gibi tüm seçeneklerin olumlu ve olumsuz bir çok yanı bulunuyor. Önemli olan gerçekten neyi, ne kadar istediğinizi ve nasıl mutlu olacağınızı bulmanız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git