Kadınlarda Ödem Neden Oluşur?

Kadınlarda Ödem Neden Oluşur?
13 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 60 kez okundu.

Ödemin en yaygın nedenleri arasında kalp yetersizliği çeşitli nefrotik sendrom böbrek hastalıkları, karaciğer yetersizliği gelmektedir.

945686a3c4746dd8b02b6896e0f7ec99_xl

 Ödem Nedenleri nelerdir?

Lokal olarak gelişen ödemler de  enfeksiyon lenf tıkanıklığı tümöre bağlı Venöz tıkanıklıklar nedeniyle oluşabilir. Özellikle kronik venöz yetersizlik her iki bacakta da ödem oluşmasına neden olabilir. Kalp yetersizliğine bağlı olarak gelişen ödemin tanısı için göğüs radyografisi elektrokardiyografi ve ekokardiyografi çekilir. Nefrotik sendrom nedeniyle oluşan ödemlerde assit veya periorbital ödem bulunmaktadır. Bu tür hastalarda protein kaybını belirlemek için 24 saat idrar toplanması gerekmekte plazma protein ölçümü yapmak gerekmektedir.

gebelikte-ayaklarda-sislik-odem-608x330-1900x700_c

 

Ödem Muayene

 Ödem muayenesi yapılırken şişliğin var olduğu alanlar tanımlanır. Isı kızarıklık duyarlılık yönünden bu alanlar incelenir. Bu noktalara parmak basma ile çukurlaşma olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır. Yapılan genel muayenelerde deride sarılık morarma varsa karaciğer bozukluğundan şüphelenilmesi olasıdır. Ödem fiziksel muayenesinde akciğerler de incelenir. Kalp muayenesinde normal olmayan sistol yükselmesi yönlerinden elle muayene yapılır.

2-odem-sokucu

Kalp sesleri S3 yada S4 üfürümler ve perikart sürtünmesi yönünden dinlenir tüm bunlar kalp kökenli patoloji düşündürmektedir. En tehlikeli ödem türleri aniden başlayan ödemler nefes darlığı kalp hastalığı öyküsü olan hastalarda kalp muayenesi gerektirir. Dalak büyümesinin hematemez sarılık hepatomegali tek taraflı bacak şişliği ve tek taraflı duyarlılık ödem muayenesinde doktorların ciddiye aldığı belirtilerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git